Adam Leszkiewicz ma być prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

20 godzin temu

O tym, iż Adam Leszkiewicz może zostać prezesem PGZ, mówiło się w kuluarach już od jakiegoś czasu. Pod koniec kwietnia „Rzeczpospolita” informowała, iż jest faworytem spośród około 20 kandydatów ubiegających się o szefowanie grupie.

W czwartek 8 maja potwierdził to Onet zaznaczając, iż to jeszcze nieoficjalne. Komunikat w sprawie tego, iż Adam Leszkiewicz został nowym prezesem PGZ, spodziewany jest w piątek 9 maja.

Polska Grupa Zbrojeniowa skupia ponad 60 spółek działających w branży zbrojeniowej. Jak zauważa „Rz”, każda z nich ma swoje zarządy i rady nadzorcze, które lokalni działacze partyjni traktują jak powyborcze łupy.

„O potrzebie konsolidacji w Polskiej Grupie Zbrojeniowej mówi się od lat, ale do tej pory żaden zarząd nie utrzymał się wystarczająco długo, by taki pomysł faktycznie wcielić w życie” – czytamy w „Rz”.

Od powstania w 2013 roku PGZ miała bowiem 11 prezesów, a wszystko wskazuje na to, iż Adam Leszkiewicz będzie jej 12. szefem.

Adam Leszkiewicz ma być prezesem PGZ. Kiedyś był szefem ZAK

Obecnie Adam Leszkiewicz od ponad roku jest prezesem całej Grupy Azoty. W przeszłości, w latach 2012-2016 był najpierw członkiem zarządu i dyrektorem generalnym, a potem prezesem Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

Pochodzi z Krakowa, tak jak i Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i aktualny minister obrony narodowej. Do świata polityki wszedł w 1998 roku, kiedy został dyrektorem gabinetu i rzecznikiem wojewody tarnowskiego. Gdy w kraju nastąpiła reforma administracyjna, w latach 1999–2002 piastował urząd wicedyrektora kancelarii marszałka małopolskiego. Potem do 2006 roku był dyrektorem tamtejszego urzędu marszałkowskiego.

W 2007 roku przeniósł się do Warszawy. Tam do listopada tegoż roku był sekretarzem stolicy. Po wygranej PO w wyborach z 2007 roku objął tekę wiceministra w kancelarii premiera Donalda Tuska. Od wiosny 2009 roku był wiceministrem skarbu państwa i pełnił ów urząd do czasu zaangażowania w ZAK.

W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy działał w prywatnym biznesie. Był związany z działającą w branży budowlanej firmą JD z Opola. Był też prezesem Opolskiego Klubu Golfowego.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału