
SANOK. 13 kwietnia, w dniu zadumy i narodowej refleksji, w Sanoku odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – jednej z najtragiczniejszych kart polskiej historii. Hołd zamordowanym oficerom Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji i Straży Więziennej oddano w miejscach pamięci rozsianych na terenie miasta.
Obchody rozpoczęły się na Cmentarzu Centralnym w Sanoku, gdzie pod Krzyżem Ofiar Polskiej Golgoty Wschodu złożono kwiaty i zapalono znicze. Kolejne miejsca pamięci to pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę na Placu św. Jana oraz Krzyż Golgoty Wschodu w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Tam też odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Zesłańców Sybiru.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji kombatanckich i patriotycznych, a także harcerze Hufca ZHP Ziemi Sanockiej – współorganizatorzy uroczystości. Młodzież harcerska, pełniąc wartę honorową i aktywnie uczestnicząc w ceremonii, pokazała, iż pamięć o Katyniu to nie tylko obowiązek historyczny, ale także zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń.
Organizatorami wydarzenia byli: Związek Sybiraków, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Wspólny udział różnych pokoleń – od świadków historii po młodych harcerzy – był symbolem międzypokoleniowej troski o prawdę i pamięć.
„Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy…” – te słowa Mariana Hemara wybrzmiewały dziś szczególnie mocno. Cześć Ich Pamięci.
Materiały nadesłane
fot. Joanna Koawalska
[ngg src="galleries" ids="13760" display="basic_thumbnail"]