800 tysięcy złotych na Budżet Obywatelski 2026

3 godzin temu
Zdjęcie: 800 tysięcy złotych na Budżet Obywatelski 2026


Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Lubartów radni podjęli decyzję o przeznaczeniu 800 tysięcy złotych na Budżet Obywatelski 2026. Propozycję burmistrza Krzysztofa Paśnika poparło 12 radnych, przy 8 głosach wstrzymujących się.

-Proponujemy więcej partycypacji społecznej. Chcemy wzmocnić głos naszych mieszkańców – mówił podczas sesji burmistrz Krzysztof Paśnik.

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2026 będzie można składać jeszcze w tym roku. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane w 2026 roku.

Projekty Budżetu Obywatelskiego 2025

W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Lubartów na rok 2025 zaplanowano realizację m.in. bulodromu w okolicy Parku Miejskiego oraz Naukowego Placu Zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lubartowie.

Podsumowanie Budżetu Obywatelskiego 2024

Na czwartkowej sesji przedstawiono również sprawozdanie z realizacji Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. Wówczas na ten cel przeznaczono 700 tysięcy złotych, a w głosowaniu nad wyborem projektów wzięło udział 1872 mieszkańców.

Miasto zrealizowało budowę 5 bezpiecznych przejść dla pieszych. Projekt został wykonany przez firmę TNL Sp. z o.o. Całkowity koszt wyniósł 131 090,36 zł. Projektem oczekującym na dodatkowe wsparcie pozostał Lubartowski Skatepark. Projekt nie został zrealizowany z powodu przekroczenia budżetowej kwoty w ofertach przetargowych. W 2024 r. ogłoszono trzy postępowania przetargowe na budowę skateparku przy ul. Mucharskiego, jednak wszystkie wpływające oferty przewyższały dostępne środki.

Burmistrz Krzysztof Paśnik poinformował, iż odbył dwa spotkania z wiceministrem sportu w sprawie dedykowanych środków na budowę skateparków. Miasto planuje aplikować o dodatkowe fundusze na realizację tego projektu.

Budżet Obywatelski stanowi istotne narzędzie angażowania mieszkańców w rozwój miasta i pozwala im bezpośrednio wpływać na jego infrastrukturę. Decyzja o zwiększeniu budżetu na rok 2026 to kolejny krok w stronę aktywnego udziału społeczności w procesie decyzyjnym.

Katarzyna Wójcik

Idź do oryginalnego materiału