Co do zasady 800 plus przysługuje wszystkim niepełnoletnim dzieciom w Polsce. Jednak są trzy przypadki, gdy rodzice mogą otrzymać jedynie połowę tej kwoty, czyli 400 złotych. Pierwszy to sprawowanie nad dzieckiem opieki naprzemiennej. Dwa następne to urodzenie się dziecka w trakcie miesiąca oraz ukończenie przez nie 18. roku życia też w trakcie miesiąca. Wówczas 800 plus jest dzielone na liczbę dni w danym miesiącu, a wynik mnożony przez liczbę dni, w których świadczenie przysługuje beneficjentowi. Poza tym ZUS może również w pewnych przypadkach nie przelać rodzicom ani grosza. Kiedy? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?
ZUS może zabrać rodzicom 800 plus? W tych przypadkach jak najbardziej
Jak wspomnieliśmy powyżej, ZUS może w kilku przypadkach całkowicie zabrać rodzicom 800 plus. Przede wszystkim wówczas, gdy dziecko stanie się pełnoletnie, ale nie tylko. Świadczenie nie jest wypłacane w następujących przypadkach:
małoletnie dziecko nie realizuje obowiązku nauki (szkolnego) w polskiej placówce,
rodzice pobierają podobne świadczenie na małoletnią pociechę za granicą,
nie złożono wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę,
małoletnie dziecko weszło w związek małżeński,
dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka.
Poza tym rodzice muszą pamiętać, iż ZUS może wstrzymać wypłatę 800 także przez błędy we wniosku, np. literówki w imieniu czy nazwisku, a zwłaszcza w numerze konta bankowego i PESELU malucha. Dlatego dopełniając formalności, należy wszystko starannie sprawdzić przed wysłaniem dokumentu, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.
Czy 800 plus zostanie zwaloryzowane? Wielu rodziców liczy na taką możliwość
Niedawno Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu budżetowego, co oznacza, iż wydatki z budżetu państwa muszą zostać ograniczone do minimum. Co za tym idzie, rząd zdecydował się zamrozić kwoty świadczeń 800 plus oraz Aktywnego Rodzica (zwanego potocznie babciowym). Rodzice nie mają więc co liczyć na podwyżki tych form wsparcia, choć wielu na to liczyło, bo w tej chwili wspomniane 800 plus jest warte jedynie 768 złotych, a w 2025 r. ta kwota jeszcze się obniży.
Przy czym ze względu na kiepską sytuację finansową Polski sporo osób sugeruje, iż świadczenie wychowawcze powinno zostać zmienione. W jaki sposób? Pomysłów jest całkiem sporo:
wprowadzenie progów dochodowych, aby 800 plus trafiało tylko do najuboższych,
wprowadzenie warunku - obowiązku podjęcia pracy przez przynajmniej jedno z rodziców,
wprowadzenie jednocześnie progów dochodowych i obowiązku pracy rodzica,
całkowita likwidacja programu 800 plus.
Czy i kiedy którekolwiek z nich wejdą w życie? Na razie nic o tym nie wiadomo, ale nic nie jest też całkowicie przesądzone.