Region koszycki liderem technologii wodorowych
Przewodniczący samorządu regionu koszyckiego, Rastislav Trnka, poinformował o rozpoczęciu realizacji projektu doliny wodorowej. EastGateH2V, bo tak nazywa się projekt, otrzymał dofinansowanie z programu Horyzont Europa poprzez inicjatywę Clean Hydrogen Joint Undertaking.
W projekcie bierze udział 22 partnerów z siedmiu europejskich państw: Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowenii, Hiszpanii i Niemiec. Do końca kwietnia wszystkie podmioty mają podpisać umowę grantową z Komisją Europejską.
Samorząd regionu koszyckiego zdecydowanie znajduje się na mapie liderów technologii wodorowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przez kolejne sześć lat będziemy współpracować z kluczowymi partnerami z branży energetycznej, transportowej i przemysłowej – zaznaczył Trnka.
Kompleksowy ekosystem wodorowy
Celem projektu EastGateH2V jest stworzenie trwałego ekosystemu, który obejmie produkcję, dystrybucję i konsumpcję wodoru w różnych sektorach. Planowane jest wykorzystanie zielonego wodoru m.in. w transporcie autobusowym, morskim i lotniczym.
Zgodnie z założeniami, wodór będzie wytwarzany z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do połowy 2027 roku ma zostać uruchomiony elektrolizer, który zapewni roczną produkcję na poziomie 170 ton zielonego wodoru.
Ilość ta wystarczy do zasilania dziesięciu autobusów wodorowych kursujących w regionie koszyckim, a także jednego statku i drona transportowego napędzanego wodorem.
Znaczenie dla europejskiej gospodarki wodorowej
Projekt EastGateH2V ma istotne znaczenie nie tylko dla Słowacji, ale również dla całej europejskiej strategii dekarbonizacji. Antonio Aguilo, koordynator zespołu z Clean Hydrogen Partnership, podkreślił rolę przedsięwzięcia w budowie zintegrowanej gospodarki wodorowej w Europie.
Cieszy nas wizja projektu, która zakłada rozwój transgranicznych korytarzy wodorowych z sąsiednimi krajami. To podstawa do stworzenia rzeczywiście połączonej europejskiej gospodarki wodorowej – zaznaczył Aguilo.
Projekt wyróżnia się także tym, iż to samorząd – w tym przypadku region koszycki – pełni rolę koordynatora. Jest to rzadko spotykane w tego typu międzynarodowych przedsięwzięciach i podkreśla aktywną rolę lokalnych władz w transformacji energetycznej.
Źródło: European Newsroom (ENR)