1100 obiektów zgłoszonych przez samorządy do odbudowy po powodzi

6 dni temu
fot. FB/Paczków

1100 obiektów zgłosiły samorządy województwa opolskiego w aplikacji „Odbudowa”. To elementy infrastruktury oraz budynki komunalne zniszczone podczas powodzi we wrześniu 2024 roku. Jak zapewnia wojewoda opolska Monika Jurek, pieniądze na ten cel w ciągu kolejnych trzech lat zapewnione będą w ramach programu „Odbudowa plus”.

– Poprosiliśmy gminy, aby wskazały priorytety – najważniejsze zadania do realizacji. Z pewnością na liście zadań muszą znaleźć się takie obiekty jak oczyszczalnie ścieków, ujęcia wody czy przeprawy mostowe. Przeznaczone do sfinansowania obiekty muszą być oszacowane i zweryfikowane przez powołane przez wojewodę komisje, które sporządzają stosowne protokoły. Takie zbiorcze zestawienie wysyłane jest do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informacje muszą być też zatwierdzone przez ministra ds. odbudowy po powodzi. Następnie dokumenty trafiają do Ministerstwa Finansów – informuje wojewoda.

Zagwarantowane są już pieniądze na odbudowę oczyszczalni ścieków w Brzegu (ponad 42 miliony złotych) i Paczkowie (26 milionów złotych), a także remont oraz odbudowę ujęcia wody w Głuchołazach (25 milionów złotych) i w gminie Nysa (800 tysięcy złotych).

Dodajmy, iż straty poniesione w trakcie powodzi w województwie opolskim wyceniane są na ponad dwa miliardy złotych. Do tej pory przez budżet wojewody przeszła kwota prawie pół miliarda złotych, która została przekierowana na tereny powodziowe. Z tych środków zostały wypłacone zasiłki dla mieszkańców, ale także doraźne wsparcie dla samorządów na uprzątnięcie skutków powodzi.

Monika Jurek:

Autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału