100-lecie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Dwukoły

6 miesięcy temu
Zdjęcie: 100-lecie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Dwukoły


Nadleśnictwo Dwukoły zorganizowało obchody setnej rocznicy utworzenia Lasów Państwowych. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie-Osadzie.

100-lecie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Dwukoły

Po mszy świętej złożono kwiaty pod Dębem Papieskim — posadzonym w 10 maja 2006 roku w dniu 86 urodzin Jana Pawła II. Drzewo zostało wyhodowane z nasion poświęconych przez Papieża Polaka 28 kwietnia 2004, w czasie jednej z pielgrzymek polskich leśników. Żołędzie pochodziły z dębu Chrobrego, którego wiek ocenia się na około 745 lat.

Następnie podczas uroczystej narady przeprowadzonej w MDK w Mławie nadleśniczy Jaromir Skrzypecki przedstawił historię Nadleśnictwa Dwukoły, które powołano rozporządzeniem 20 marca 1929 roku.

Były minister odpowiedzialny za środowisko w kilku rządach — a co najważniejsze w tej sytuacji nadleśniczy Dwokół w latach 1971-1993 – Stanisław Żelichowski, nawiązując do historii, życzył leśnikom, by nie bali się o przyszłość lasów i swoją.

Uczestnicy wysłuchali również wykładu prof. Andrzeja Grzywacza o Adamie Lorecie — twórcy lasów państwowych w okresie międzywojennym. Po nim odbył się pokaz filmu „Loret – leśnik z charakterem”.

Podczas uroczystości zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Wojciech Matuszak wręczył dwojgu leśników z Dwukół: głównej księgowej Danucie Folborskiej oraz emerytowanemu zastępcy nadleśniczego Jerzemu Gembickiemu Kordelasy Leśnika Polskiego. Są one symbolem najwyższego uznania, jakie może otrzymać leśnik. Kordelas to paradna i honorowa broń pracowników Służby Leśnej, jest nadawany leśnikom, którzy swoją wieloletnią pracą oddali szczególne zasługi dla rozwoju polskich lasów.

1 z 9
Idź do oryginalnego materiału