1,43 mld euro wyniosły inwestycje EBOR w Polsce

enerad.pl 1 dzień temu

Rekordowe inwestycje EBOR w Polsce w 2024 roku

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) osiągnął rekordowy poziom inwestycji w Polsce w 2024 roku, przeznaczając aż 1,43 mld euro na realizację 49 projektów. To najwyższa suma, jaką bank zainwestował w naszym kraju do tej pory. Wszystkie środki zostały przeznaczone na projekty w sektorze prywatnym, co podkreśla priorytet banku w stymulowaniu rozwoju gospodarki rynkowej.

Znaczna część inwestycji, bo ponad 69%, została skierowana na transformację energetyczną i rozwój zielonej gospodarki. Przykłady takich projektów to wsparcie finansowe dla:

  • Polpharmy (146 mln euro),
  • Fiberhost/INEA (100 mln euro),
  • Vantage Development (100 mln euro).

Inne strategiczne inwestycje obejmowały m.in. przejęcie Velobanku, wsparcie Bielendy i sklepu internetowego R-Gol. Dodatkowo, EBOR pomógł wprowadzić innowacyjne narzędzia finansowe na polski rynek, w tym obligacje Tier 1 zgodne z Bazyleą III.

Podsumowując swoje działania w Polsce, EBOR ogłosił, iż od początku swojej działalności w 1991 roku zainwestował tu ponad 15,2 mld euro, z czego 93% środków skierowano do sektora prywatnego.

Inwestycje EBOR w Polsce w poprzednich latach

Poprzedni rekord inwestycji w Polsce ustanowiono w 2023 roku, kiedy bank przeznaczył na 32 projekty 1,3 mld euro, co stanowiło 10% całkowitych inwestycji EBOR (13,1 mld euro). W 2022 roku suma ta wyniosła 990 mln euro, czyli o 24% mniej niż w 2023 roku. Znaczna część tych funduszy również była skierowana na zielone inwestycje – w 2023 roku stanowiły one 75% ogółu wydatków.

Porównując Polskę z innymi krajami, w których EBOR inwestuje, większe kwoty przeznaczono jedynie na Turcję i Ukrainę. W Turcji inwestycje były związane z odbudową po trzęsieniu ziemi, a w Ukrainie z pomocą w czasie wojny.

Czym jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju?

EBOR to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 roku, mająca na celu wspieranie transformacji gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej. Z siedzibą w Londynie, działa w 36 krajach na trzech kontynentach. Jego głównym celem jest wsparcie sektora prywatnego poprzez pożyczki, inwestycje kapitałowe oraz doradztwo.

Jednym z kluczowych obszarów działania EBOR jest transformacja energetyczna. W ramach strategii Green Economy Transition bank finansuje projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE), efektywnością energetyczną i zrównoważonym transportem. Do tej pory EBOR zrealizował niemal 7 tys. projektów na całym świecie, przeznaczając na nie ponad 190 mld euro.

Działania EBOR wspierają także rozwój gospodarki inkluzywnej, tworzenie miejsc pracy oraz poprawę infrastruktury w regionach słabo rozwiniętych. Bank kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, co uczyniło go liderem w obszarze zielonego finansowania.

Idź do oryginalnego materiału