Strefa płatnego parkowania w Opolu dzieli się na części A i B. Na jej terenie znajduje się 161 urządzeń umożliwiających dokonanie opłaty za postój. 34 spośród tych parkometrów od 14 kwietnia nie będzie przyjmować gotówki.
Strefa płatnego parkowania w Opolu – gotówka w odwrocie?
Jak argumentuje Zakład Komunalny w Opolu, to urządzenia znajdujące się tam, gdzie płatności gotówkowe należą do rzadkości. Analizy za 2024 rok pokazują, iż zaledwie 32 proc. opłat za postój było realizowanych gotówką, a trend ten jest malejący.
– Nie eliminujemy płatności gotówkowej z całej strefy. Wprowadzamy ograniczenia tam, gdzie bilonu i tak praktycznie nie było – podkreśla Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes ZK.

Wskazuje, iż za wyłączeniem płatności bilonem w części parkometrów stoją m.in. rosnące koszty obsługi urządzeń. Zdarzały się przypadki, w których miesięczny utarg z danego parkometru wynosił zaledwie kilka złotych, a koszt jego opróżnienia i serwisu – stałe 50 zł.
Warto w tym przypadku zauważyć, iż sam odbiór bilonu z parkometrów w Opolu kosztował ponad 8 tysięcy zł miesięcznie.
Gdzie przez cały czas zapłacimy gotówką?
Zakład Komunalny zapewnia, iż w centralnych lokalizacjach, w pobliżu placówek medycznych oraz tam, gdzie dostęp do innych parkometrów jest utrudniony, przez cały czas można będzie zapłacić kartą i gotówką.
– Na każdym parkometrze pozbawionym opcji płatności bilonem znajdzie się czytelna informacja, gdzie znajduje się najbliższy automat obsługujący obie formy płatności – zaznacza Katarzyna Oborska-Marciniak.
Pani wiceprezes argumentuje, iż zmiany wprowadzone przez ZK to odpowiedź na zmieniające się nawyki użytkowników, ale także działania proekologiczne. Mniej kursów serwisowych to mniejsze zużycie paliwa i niższy ślad węglowy.
– To nie Warszawa, gdzie całkowicie wyłączono gotówkę. My tylko się dostosowujemy do rzeczywistości – dodaje.
Bezgotówkowa strefa płatnego parkowania w Opolu. Co na to prawo?
Narodowy Bank Polski oraz Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie wskazywali, iż ograniczanie możliwości płatności gotówką, zwłaszcza za usługi publiczne takie jak parkowanie, może naruszać prawa obywateli. Jest to też niezgodne z rolą gotówki jako prawnego środka płatniczego.
Podkreślają, iż obywatele powinni mieć możliwość wyboru metody płatności. Prawo może uznać odmowę przyjęcia zapłaty gotówką za wykroczenie (art. 135 Kodeksu wykroczeń), chociaż jego stosowanie w kontekście automatów jest dyskusyjne.
Warto przypomnieć, iż już w 2021 roku polskie przepisy umożliwiły prowadzenie sprzedaży bezobsługowej w trybie wyłącznie bezgotówkowym. Przepisy te otworzyły drogę do zmian w funkcjonowaniu parkometrów w całym kraju.
Od 14 kwietnia część parkometrów przestanie obsługiwać gotówkę – ale nie oznacza to likwidacji tej formy płatności w całym mieście. Zakład Komunalny zapewnia, iż dostępność opcji bilonowej będzie zachowana tam, gdzie to potrzebne.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania