Ponad połowa rolników, którzy wzięli udział w badaniu utrzymuje siebie i rodzinę wyłącznie z gospodarstwa rolnego. Ponad jedna czwarta dodatkowo podejmuje się pracy pozarolniczej.
Zakończenie działalności rolniczej rozważa 18,4 procent rolników. Najczęściej są to osoby w wieku w wieku 35-54 lata oraz prowadzący małe gospodarstwa. Na rolnictwo jako pomysł na życie zdecydowani są rolnicy ze średnich i dużych gospodarstw, powyżej 30 hektarów.
Raport Polska Wieś i Rolnictwo 2024 przygotowany po raz kolejny na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, KOWR i KRUS przedstawił opinie polskich rolników na temat sytuacji w rolnictwie, perspektyw i obaw gospodarzy oraz trendów w rozwoju tej branży.
Ponad połowa polskich rolników uważa, iż największą barierą w rozwoju gospodarstwa rolnego jest niska opłacalność produkcji oraz trudności ze sprzedażą produktów i wysokie ceny nośników energii i paliwa rolniczego.
Stres wywołuje u rolników: niepewność gospodarcza i liczne obowiązki i prace do wykonania w gospodarstwie rolnym. Ponad 50 procent rolników przyznała, iż w ostatnich pięciu latach na terenie ich gospodarstwa rolnego zostały wprowadzone zmiany, które miały na celu poprawę warunków bezpieczeństwa pracy.
Zdecydowana większość osób kierujących gospodarstwem rolnym, które skorzystały w ostatnich 12 miesiącach z usług doradczych pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego (41,6 proc.) pozytywnie ocenia otrzymaną usługę doradczą („bardzo dobrze” – 50,3 proc., a „dobrze” – 40,8 proc.). Mniej ocen bardzo dobrych (35,2 proc.) rolnicy przyznali usługom doradczym świadczonym przez podmioty prywatne.