Zwrot na Bliskim Wschodzie. Rozejm nie wszedł w życie

news.5v.pl 4 godzin temu

O 7:30 polskiego czasu miał zacząć obowiązywać rozejm między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Rzecznik wojska pierwszej ze stron przekazał jednak, iż organizacja rządząca w Strefie Gazy nie przekazała listy zakładników, co było jednym z warunków porozumienia. Z tego względu Tel Awiw będzie „kontynuował ataki”, dopóki Hamas nie spełni jego żądań – podał Reuters.

Artykuł jest aktualizowany.

W miarę jak upływa planowana godzina rozpoczęcia zawieszenia broni, Hamas przez cały czas nie wysłał listy zakładniczek, które miały zostać uwolnione jako pierwsze. W niedzielę izraelski premier Binjamin Netanjahu poinstruował Siły Obronne Izraela, że zawieszenie broni, które miało wejść w życie o 8:30 czasu lokalnego (7:30 czasu polskiego), nie rozpocznie się, dopóki Izrael nie otrzyma listy.

Wojna w Strefie Gazy. Nagły zwrot ws. zawieszenia broni

Podanie ich imion i nazwisk z 24-godzinnym wyprzedzeniem stanowiło jeden z warunków wejścia w życie rozejmu. W odpowiedzi Hamas przekazał w komunikacie, iż opóźnienie w przekazaniu nazwisk zakładników jest spowodowane „względami technicznymi„. Jednocześnie palestyńska organizacja terrorystyczna potwierdziła gotowość do realizacji swoich zobowiązań i wdrożenia umowy o rozejmie.

W sobotę izraelski premier przekazał, iż jego rząd wciąż nie otrzymał nazwisk trzech wspomnianych kobiet. Wcześniej informowano, iż uwolnienie zakładniczek ma nastąpić w niedzielę ok. godz. 16:30 (15:30 czasu polskiego).

Trwającą w Strefie Gazy wojnę zapoczątkował atak Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. Wówczas palestyńska organizacja terrorystyczna zaatakowała południową część kraju, obierając za cel przygraniczne kibuce, bazy wojskowe oraz młodzież zgromadzoną na festiwalu muzycznym.

W atakach zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw. 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy jako zakładnicy. W odpowiedzi Izrael rozpoczął działania zbrojne w palestyńskiej quasi enklawie. Według zarządzanego przez ugrupowanie gazańskiego resortu zdrowia, po stronie palestyńskiej w konflikcie zginęło do tej pory ponad 45 800 osób, a co najmniej 109 196 osób zostało rannych.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) wydał 21 listopada 2024 r. nakazy aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Galanta oskarżonych o zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane w czasie wojny w Strefie Gazy oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa, jednego z liderów Hamasu, w związku z atakami, które miały miejsce 7 października 2023 r. Osobno Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) rozpatruje skargę Republiki Południowej Afryki, która oskarżyła Izrael o ludobójstwo.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału