Odzież i tekstylia domowe takie jak zużyte buty, koce, pościel, zasłony, obrusy od 1 stycznia muszą być zbierane jako osobna frakcja odpadów. Nie można wrzucać ich do pojemnika na śmieci zmieszane. Zużyte ubrania i tekstylia należy oddać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bądź do specjalnych pojemników na odzież. To efekt zmian, jakie Unia Europejska wdraża, aby poprawić recykling odpadów i zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko. Sprawdziliśmy, co wprowadzone zmiany oznaczają dla lokalnych samorządów, których zadaniem jest gospodarka odpadami komunalnymi.
– W gminie Chrząstowice nie wprowadzamy żadnych zmian. Do tej pory w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych był ustawiony specjalny kontener, do którego mieszkańcy mogli oddawać zużytą odzież i inne tekstylia, przez cały czas będzie on dostępny. Poza tym w każdej miejscowości znajduje się pojemnik ustawiony przez PCK. Systematycznie są one opróżniane. Nie ma żadnych limitów, jeżeli chodzi o tę frakcję odpadów – w godzinach funkcjonowania PSZOK można oddać każdą ilość tekstyliów. Część mieszkańców oczekiwała dodatkowych pojemników, ale jest to nieekonomiczne, ponieważ konieczne byłoby ustalenie dodatkowej trasy dla firmy odbierającej odpady, co wiąże się z dodatkowymi pieniędzmi – informuje Daria Pawlak, zastępca wójta gminy Chrząstowice.
– W gminie Pakosławice nie ma Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, więc zbiórka odzieży będzie odbywała się na zasadach, jakie obowiązują w przypadku odbioru odpadów gabarytowych. Oznacza to, iż na przykład dwa razy w roku, według określonego i podanego do wiadomości mieszkańcom harmonogramu, odpady takie tak odzież i tekstylia będą zbierane. Dodatkowo istnieją na terenie gminy placówki, do których można oddać odzież, której już nie nosimy, a jest w dobrym stanie – mówi Adam Raczyński, wójt gminy Pakosławice.
Dodajmy, iż w Opolu planowane jest uruchomienie tak zwanego Rebutiku, w którym będzie możliwość wymiany lub podzielenia się odzieżą z innymi. Miasto chce go otworzyć jeszcze w tym kwartale.
Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących selektywnej zbiórki odzieży i tekstyliów możliwe są kary finansowe w postaci grzywny do 5 tys. zł. Dodatkowo, jeżeli odzież lub tekstylia znajda się w pojemniku czarnym, świadczyć to będzie o nieprawidłowej segregacji i może skutkować podwyższeniem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Daria Pawlak, Adam Raczyński:
Więcej na ten temat
Daria Pawlak, Adam Raczyński, Małgorzata Juszczyszyn-Pieczonka:
autor: Anna Kurc