ZUS przypomina o składaniu wniosków o świadczenie 800 plus

2 tygodni temu

Jeszcze tylko w poniedziałek (29 kwietnia) i we wtorek (30 kwietnia) rodzice oraz opiekunowie dziecka mają czas na złożenie wniosku o świadczenie 800 plus, by zachować ciągłość wypłat. Choć możliwość złożenia dokumentu na nowy okres rozliczeniowy istniała już od 1 lutego, dotychczas zrobiła to tylko połowa uprawnionych.

Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż rodzic, czy opiekun dziecka, który złoży wniosek do końca kwietnia ma pewność, iż świadczenie będzie kontynuowane bez miesiąca przerwy.

– Uczulamy wszystkich, by ten wniosek złożyć do 30 kwietnia. Dzięki temu rodzic, bądź opiekun dziecka nie będzie miał przerwy w udzielaniu świadczenia. jeżeli wniosek zostanie złożony w maju, wówczas świadczenie z wyrównaniem od czerwca będzie wypłacone na pewno do końca lipca. o ile jednak wniosek zostanie złożony dopiero w czerwcu, to świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem, ale w sierpniu – wyjaśnia Paweł Szkalej.

Formularze składamy tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo, na rachunek bankowy.

– o ile wniosek o świadczenie będzie złożony dopiero w lipcu, to ZUS rozpatrzy go i wypłaci świadczenie do końca października, ale wyrównanie będzie jedynie od lipca. To oznacza, iż rodzicowi i jego dziecku przepadnie świadczenie za jeden miesiąc – czerwiec. o ile ktoś natomiast złoży wniosek dopiero w sierpniu, to automatycznie otrzyma tę wypłatę do końca października, ale nie będzie już wyrównania za czerwiec i za lipiec, czyli nie otrzyma 1600 zł w przypadku posiadania jednego dziecka – tłumaczy Paweł Szkalej.

Wniosek o świadczenie 800 plus można złożyć dzięki profilu na PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia, jak również poprzez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne, takie jak telefony komórkowe czy tablety.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.



Idź do oryginalnego materiału