ZUS przeliczy emerytury czerwcowe! Sprawdź, czy masz szansę na podwyżkę

2 tygodni temu
Zdjęcie: zus-przeliczy-emerytury-czerwcowe!-sprawdz,-czy-masz-szanse-na-podwyzke


Osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019, mogą liczyć na ponowne przeliczenie świadczeń. To rezultat zmian legislacyjnych, które mają naprawić problem tzw. emerytur czerwcowych, od lat krytykowanych za brak sprawiedliwości w obliczaniu wysokości świadczeń. Nowe przepisy obejmą także renty rodzinne wypłacane po seniorach z tego okresu. Sprawdź, co musisz zrobić, by skorzystać z nowych regulacji.

Czym są emerytury czerwcowe i dlaczego wywoływały kontrowersje?

Problem emerytur czerwcowych pojawił się w wyniku specyficznych zasad waloryzacji. Osoby, które składały wnioski o emeryturę w czerwcu, miały świadczenia obliczane na podstawie waloryzacji rocznej, pomijając waloryzacje kwartalne. W praktyce oznaczało to, iż ich emerytury były choćby o kilkaset złotych niższe w porównaniu z osobami, które składały wnioski w innym miesiącu roku. Ta sytuacja trwała przez dekadę, dotykając dziesiątek tysięcy emerytów.

W listopadzie 2023 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, iż brak wyrównania dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu lat 2009–2019 jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości. W odpowiedzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt ustawy naprawczej.

Nowe przepisy w praktyce – kto skorzysta?

Z nowych regulacji skorzystają:

  • osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019,
  • osoby pobierające renty rodzinne po seniorach, których emerytury zostały obliczone w tym okresie.

Podwyżki wyniosą średnio 230 zł miesięcznie, ale wysokość ta może się różnić w zależności od stażu pracy i wysokości składek.

Jak ZUS przeliczy emerytury?

Według projektu ustawy, ZUS obliczy emeryturę tak, jakby wniosek o świadczenie został złożony w maju danego roku, a nie w czerwcu. Dzięki temu zostaną uwzględnione waloryzacje kwartalne, które były pomijane w dotychczasowych obliczeniach.

Uwaga! Przeliczone świadczenie będzie wypłacane w wyższej kwocie od miesiąca złożenia wniosku o ponowne przeliczenie. Nie przewidziano jednak wypłaty wyrównania za lata, w których pobierano niższe świadczenie.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Zgodnie z projektem ustawy:

  • przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2025 roku,
  • wnioski będzie można składać od lipca do grudnia 2025 roku.

Osoby, które nie złożą wniosku w tym okresie, stracą prawo do podwyżki. Seniorzy powinni więc pilnować terminu, by nie przegapić swojej szansy.

Ile to będzie kosztować budżet państwa?

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, koszt przepisów dla budżetu państwa wyniesie rocznie około 260 milionów złotych. Przeliczenie świadczeń obejmie około 95 tysięcy osób, co oznacza, iż podwyżki będą miały znaczący wpływ na sytuację finansową tysięcy seniorów.

Co z osobami, które już złożyły wniosek?

Osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu po 2019 roku, nie muszą się obawiać. Od tego czasu ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych została znowelizowana, dzięki czemu ich świadczenia są obliczane zgodnie z nowymi zasadami. Problem dotyczy wyłącznie emerytur sprzed nowelizacji

Jeśli jesteś osobą, która przeszła na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019, pamiętaj, iż czas na złożenie wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia będzie ograniczony. ZUS przyjmuje wnioski jedynie przez pół roku od wejścia w życie ustawy, czyli od lipca do grudnia 2025 roku. Nie zwlekaj – to Twoja szansa na wyższe świadczenie!

Read more:
ZUS przeliczy emerytury czerwcowe! Sprawdź, czy masz szansę na podwyżkę

Idź do oryginalnego materiału