Świadczenie wychowawcze od stycznia 2024 roku wynosi 800 złotych miesięcznie na jedno dziecko. Jednak nie zawsze. W przypadku rozwiedzionych rodziców, którzy sprawują opiekę naprzemienną, może wynieść połowę tej kwoty, czyli 400 złotych. A co w momencie, gdy rozwód wciąż trwa? Kto wówczas otrzymuje 800 plus i w jakiej kwocie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA
Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?
400 plus w przypadku opieki naprzemiennej. A co w trakcie rozwodu?
Jak podaje serwis Infor.pl, gdy proces rozwodowy wciąż trwa, to świadczenie wychowawcze przysługuje w pełnej kwocie tylko jednemu z rodziców i nie ma od tego wyjątków. Boleśnie przekonał się o tym ojciec dziecka, który podczas rozwodu wypłacał matce połowę 800 plus, ale nie zgłosił do ZUS-u faktu otrzymania orzeczenia o opiece naprzemiennej.
Co za tym idzie, instytucja zażądała zwrotu tej części świadczenia. Mężczyzna próbował się od tego odwołać, ale Prezes ZUS decyzję podtrzymał. Koniec końców sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który przyznał rację ojcu malucha. W uzasadnieniu WSA podał, iż 800 plus ma częściowo pokryć wydatki związane z wychowaniem dziecka i służyć jego dobru. Dodał też, iż matka szkraba nie wnioskowała o przyznanie świadczenia w tym okresie, a później nie mogła już starać się o przyznanie go z wyrównaniem za ten czas.
ZUS może zmniejszyć 800 plus lub całkiem zabrać. W kilku przypadkach
Poza zmniejszeniem kwoty 800 plus ZUS może też całkowicie odebrać rodzicom świadczenie. A kiedy? Przede wszystkim w momencie, gdy dziecko skończy 18 lat, ale nie tylko. 800 plus może też zostać zabrane w następujących przypadkach:
niezłożenia wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy,
nierealizowania przez dziecko obowiązku nauki (szkolnego) w polskiej placówce,
pobierania podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą,
uczęszczania dziecka do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie,
pobierania przez małoletnie dziecko 800 plus na własną pociechę,
wejście w związek małżeński przez małoletnie dziecko
trafienie dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu - wówczas środki z 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice.