ZUS może zażądać zwrotu 800 plus od rozwiedzionych rodziców. Ojciec poszedł do sądu

2 godzin temu
Czy ZUS może zażądać zwrotu części wypłaconych już pieniędzy w ramach świadczenia 800 plus? To pytanie wbrew pozorom nie jest absurdalne. Jakiś czas temu ZUS nakazał bowiem ojcu zwrot połowy wypłaconej już kwoty. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 800 plus, przysługuje niezależnie od dochodów rodziców na każde dziecko. Pieniądze wypłacane są do momentu ukończenia przez nie 18 roku życia. Są jednak sytuacje, gdy ZUS odmawia przyznania lub może je odebrać. Kiedy? M.in. gdy dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie, np. w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym, szkole wojskowej albo schronisku dla nieletnich. A czy ZUS może świadczenie obniżyć albo nakazać jego zwrot?


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Hakiel o relacjach z byłą żoną: "Nie mamy kontaktu. Czasem pójdzie jakiś mail" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Kto pobiera 800 plus przy opiece naprzemiennej? Świadczenie ZUS dzieli po równo
800 plus może być wypłacane w niższej wysokości tym rodzicom, którzy po rozwodzie, orzeczeniu separacji albo rozstaniu sprawują opiekę naprzemienną nad dzieckiem. Świadczenie wychowawcze wypłacane jest wtedy w wysokości połowy kwoty za dany miesiąc, a więc po 400 zł. W sytuacji, w której dziecko mieszka z jednym z rodziców, to on otrzymuje świadczenie. Czy po rozwodzie ZUS może domagać się zwrotu wypłacanej już kwoty? Takie scenariusze są rzadkie, ale się zdarzają.


Promocja świadczenia Rodzina 800 plus w Warszawie (zdjęcie archiwalne) Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl


Czy ZUS ma prawo zażądać zwrotu połowy 800 plus? Sąd orzekł
Sytuację, w której Zakład Ubezpieczeń Społecznych domagał się zwrotu świadczenia na dziecko, opisywał m.in. portal Infor.pl. Ojciec w 2022 roku wystąpił do ZUS-u z wnioskiem o przyznanie świadczenia wychowawczego, wtedy jeszcze w wysokości 500 zł miesięcznie. ZUS prośbę rozpatrzył pozytywnie i "500 plus" przyznano na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. W tym czasie sąd orzekł rozwód między nim a matką dziecka.


Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci ojciec miał 7 dni od orzeczenia rozwodu na to, by poinformować ZUS o zmianach. Zrobił to po kilku miesiącach, w międzyczasie co miesiąc przekazując jednak połowę kwoty (250 zł) matce dziecka, na co miał potwierdzenia przelewów oraz pisemne oświadczenie byłej żony. ZUS nakazał zwrócenie połowy świadczenia wychowawczego, które wypłacano w tych miesiącach, uznając, iż było to nieuprawnione.


Wyrok w tej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który sprawie przyjrzał się na wniosek ojca. Jak czytamy w uzasadnieniu wyroku z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. IV SA/Wr 768/23, WSA podkreślił, iż świadczenie wychowawcze służy samemu dziecku, a rodzic lub opiekun jest jedynie jego formalnym odbiorcą. W okresie tych kilku miesięcy matka dziecka nie wnioskowała do ZUS-u o przyznanie jej połowy świadczenia wychowawczego. W tej sytuacji, gdy nakazano ojcu zwrot, pokrzywdzone byłoby więc dziecko, które pozbawione zostałoby połowy świadczenia. Sąd uchylił decyzję.
UWAGA! ZUS może nakazać zwrot świadczenia, jeżeli zostało przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań, fałszywych dokumentów albo świadomego zatajenia istotnych informacji. W wyroku NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210) wskazano sytuację, w której dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia, a sąd nie orzekł opieki naprzemiennej. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach ZUS może jednocześnie zrezygnować z domagania się zwrotu.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału