Wolność słowa à la Musk
"Zbudowaliśmy wiele kompleksowych systemów moderacji treści. Ale kłopot z kompleksowymi systemami jest taki: robią błędy. [...] Doszliśmy do punktu, w którym jest po prostu za dużo błędów i za dużo cenzury" - taką oto samokrytykę wygłosił Mark Zuckerberg w kilkuminutowym filmie opublikowanym na początku stycznia na Facebooku. "Męska energia to dobra rzecz. [...] Kultura, w której trochę bardziej docenia się agresję, ma swoje zalety" - to też Zuckerberg niedługo później, w podcaście Joe Rogana. Meta (Facebook i Instagram) pełną parą szykuje się na prezydenturę Trumpa. Nie tylko z obawy przed tym, iż nowy prezydent może bardzo zaszkodzić serwisom, które oceni jako nieprzychylne wobec własnej osoby. Dla Zuckerberga nowy lokator Białego Domu to nie tylko zagrożenie, ale i szansa. Wykorzystując polityczną siłę Trumpa, chce walczyć o interesy swoich platform w Europie czy Ameryce Południowej. Krótko mówiąc: prezydenci się zmieniają, ale i wpływy, i pieniądze mają się zgadzać.
REKLAMA
Co teraz będzie można napisać na Facebooku i Instagramie? Czy fact-checking, który likwiduje właśnie Zuckerberg, faktycznie nie działał, a community notes, które wprowadza, na innych serwisach się sprawdzają? W jaki sposób o uwagę i względy Trumpa zabiegają inni prezesi technologicznych lewiatanów - Jeff Bezos, Sundar Pichai albo Tim Cook? Co dalej stanie się z amerykańskim TikTokiem (aplikacja od 19 stycznia ma przestać działać w USA)? I na czym w ogóle polega wolność słowa w internecie? O tym wszystkim rozmawiamy w dzisiejszym odcinku "Co to będzie".
Zawieszenie broni w Gazie
W części newsowej podcastu naszym głównym tematem jest zawieszenie broni, które podpisali w środę negocjatorzy Izraela i Hamasu pod patronatem m.in. USA. Rząd Netanjahu stawia nowe warunki i opóźnia zatwierdzenie ustaleń, ale dla Trumpa to sprawa honorowa: bardzo chce pokazać, iż potrafi odnieść błyskawiczny sukces w sprawie, w której Joe Biden miesiącami dawał się wodzić za nos. Wyjaśniamy, co zawieszenie broni będzie oznaczać dla Strefy Gazy, komentujemy pierwsze reakcje i mówimy, jakich działań Izraela (i polityki Trumpa w regionie) spodziewamy się w nadchodzących miesiącach.
Podcast "Co to będzie" można oglądać na YouTube albo słuchać na Spotify i Apple Podcasts. Na nowe odcinki zapraszamy w czwartki o godzinie 20.