Trwają prace związane z planowaną rewitalizacją budynku Kokotka, jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Mosinie. Ten zabytkowy obiekt, znany z czerwonego dachu i wieżyczki górującej nad miastem, od lat pozostaje opuszczony i niszczeje. Po latach zapowiedzi i bezowocnych działań, burmistrz Dominik Michalak zapowiada konkrety – analiza wstępnego projektu rewitalizacji ma trafić do komisji Rady Miejskiej już w pierwszym kwartale bieżącego roku. Czy to przełom, na który mieszkańcy czekają już od ponad dekady?
Historia Kokotka
Kokotek, znany również jako Kogutek, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Mosinie. Jego charakterystyczna wieżyczka górująca nad czerwonym dachem, zapisała się w pamięci mieszkańców. Na przełomie XIX i XX wieku należał do lekarza Carla Arlta, właściciela Sanatorium Obrabad przy mosińskim rynku. Przed II Wojną Światową pełnił funkcję sanatorium balneologicznego, a prowadzący do niego most nad Kanałem Mosińskim został zniszczony podczas wojny. Później w Kokotku działała izba porodowa, gdzie urodziły się tysiące mosinian.
Gmina Mosina odzyskała budynek, w którym od 1992 roku działała szkoła prywatna. Niestety w 2013 roku budynek został opuszczony i niszczeje. Kolejni włodarze Mosiny przez blisko 12 lat nie byli w stanie zaplanować w budynku jakiegokolwiek remontu. Mimo licznych zapowiedzi planowanego przez samorządowców remontu budynku i jego przeznaczenia przeznaczyliśmy na łamach naszej gazety nie jedną stronę, w czasie tym nie udało się choćby pomalować ścian.
Nowe plany i zapowiedzi burmistrza Mosiny
Kolejną nadzieję, po latach niepowodzeń, przedstawił ostatnio w mediach społecznościowych burmistrz Dominik Michalak.
– Analizujemy wstępny projekt rewitalizacji budynku Kokotka. W pierwszym kwartale przekażemy materiały pod analizę komisji Inwestycji i Mienia Komunalnego Rady Miejskiej – poinformował na facebooku burmistrz Mosiny.
Przewodniczącym komisji jest radny Mateusz Fabisiak, który wraz z pozostałymi członkami komisji przeprowadzi szczegółowe omówienie projektu. Po zakończeniu prac komisji, planowane jest także spotkanie z Komitetem Rewitalizacji, które według zapowiedzi będzie forum wymiany opinii między mieszkańcami, ekspertami i władzami.
– Projekt budowlany opracowujemy w ramach uzyskanych środków zewnętrznych programu Polski Ład BGK – podkreśla burmistrz Mosiny.
Od usług społecznych po muzeum – kierunki dla Kokotka
Aktualna koncepcja zakłada wykorzystanie Kokotka jako przestrzeni o charakterze społecznym. Samorządowcy rozważają lokalizację w budynku tzw. Centrum Usług Społecznych, powstałego w wyniku przekształcenia Ośrodka Pomocy Społecznej. Pomysł ten nie jest jednak pierwszą opcją. Dotychczasowe plany władz Mosiny zakładały, iż w budynku powstanie Muzeum Ziemi Mosińskiej – miejsce, które miało służyć edukacji regionalnej i popularyzacji lokalnej historii.
(ciąg dalszy artykułu w lutowym wydaniu Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej)
Kokotek w Mosinie – zima 2021 r. (archiwum)
Jeden z rysunków graficznych w projekcie koncepcyjnym przebudowy Kokotka – czerwone elementy do wyburzenia, niebieskie do dobudowania (archiwum, 2022 r.)
Zniszczony sufit na poddaszu użytkowym pod wieżą; źródło: ekspertyza budowlana Kokotka (archiwum, 2021 r.)
Totalna destrukcja tynku oraz materiału ceramicznego ściany przedsionka kotłowni oraz garażu; źródło: ekspertyza budowlana Kokotka (archiwum, 2021 r.)
Stan schodów zlokalizowanych w narożu północnym budynku, prowadzących na taras; źródło: ekspertyza budowlana Kokotka (archiwum, 2021 r.)
Przykładowy stan pomieszczeń w budynku; źródło: ekspertyza budowlana Kokotka (archiwum, 2021 r.)
Post Zrujnowany Kokotek, ale z nadzieją. Czy długo oczekiwany remont wreszcie ruszy? pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.