Znamy termin ogłoszenia wyroku w sprawie oskarżonych Kamińskiego i Wąsik

9 miesięcy temu
Zdjęcie: znamy-termin-ogloszenia-wyroku-w-sprawie-oskarzonych-kaminskiego-i-wasik


Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatruje we wtorek sprawę Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i innych byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), którzy zostali skazani w 2015 roku przez sąd rejonowy za ich działania w tzw. „afery gruntowej”. Sprawa wróciła na wokandę po ponad 8 latach z powodu czerwcowego orzeczenia Sądu Najwyższego. Pełnomocnik jednego z oskarżycieli posiłkowych poinformował, iż dzisiaj zostały odebrane mowy obrończe, a ogłoszenie wyroku odbędzie się jawne 20 grudnia.

W początkach czerwca bieżącego roku, Sąd Najwyższy w Izbie Karnej unieważnił umorzenie sprawy byłych szefów CBA, które zostało dokonane w marcu 2016 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Umorzenie to było wynikiem stosowania przez prezydenta Andrzeja Dudę prawa łaski wobec nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA. Sąd Najwyższy przekazał sprawę Sądu Okręgowego do ponownego rozpatrzenia, co doprowadziło do obecnej rozprawy.

Sprawa byłych szefów CBA ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w pierwszej instancji Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas „afery gruntowej” w 2007 roku. Kary po 2,5 roku otrzymali dwaj inni byli członkowie kierownictwa CBA. Kamiński krytykował wówczas wyrok, uznając go za „godzący w elementarne poczucie sprawiedliwości, kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały”.

Rozprawa apelacyjna, która odbyła się we wtorek, trwała około dwóch godzin i była prowadzona w trybie niejawnym, bez udziału publiczności i mediów, w specjalnej sali przeznaczonej do rozpraw tajnych. Niemniej jednak ogłoszenie orzeczenia zaplanowano na „zwykłej” sali rozpraw i ma być jawne. Pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych, poinformowali o tym media po wyjściu z niejawnego posiedzenia.

Aplikacja Lega artis

Po zakończeniu rozprawy mecenas Jacek Dubois wyraził nadzieję na zakończenie procesu po tylu latach i stwierdził, iż sytuacja dla sprawiedliwości wydaje się być dobra. Podkreślił również, iż ogłoszenie wyroku 20 grudnia będzie jawne, zgodnie z przepisami postępowania, co pozwoli obywatelom dowiedzieć się, co dokładnie wydarzyło się w tej sprawie. Natomiast pełnomocnik rodziny Lepperów zauważył, iż sąd potrzebuje czasu w analizę licznych dokumentów, zarówno pod kątem procesowym, jak i prawa łaski wydanego przez prezydenta.

– Tutaj sędziowie mają naprawdę pewnego rodzaju bezprecedensową sprawę. Trudno przejść do porządku dziennego nad tym, iż oskarżonymi są najwyżsi funkcjonariusze państwa polskiego – podkreślił pełnomocnik rodziny Lepperów.


Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

This is from
Znamy termin ogłoszenia wyroku w sprawie oskarżonych Kamińskiego i Wąsik:

Idź do oryginalnego materiału