Znamy datę wyborów prezydenckich. Marszałek Sejmu ogłosił decyzję

1 dzień temu

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ogłosił na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podał też datę ewentualnej drugiej tury.

– Po konsultacjach z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej (Sylwestrem Marciniakiem – red.) zdecydowałem, iż głosowanie wybierające następnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się 18 maja tego roku – powiedział Szymon Hołownia.

– jeżeli niezbędna będzie II tura, to ponowne głosowanie odbędzie się 1 czerwca – dodał.

Postanowienie Marszałka Sejmu o dacie wyborów prezydenckich zostanie wydane w przyszłą środę (15 stycznia) rano, „tak, żeby po konsultacji z rządem jak najszybciej zostało opublikowane, mam nadzieję, iż jeszcze tego samego dnia, w Dzienniku Ustaw”, ogłosił Hołownia.

Rozbieżność między oświadczeniem Hołowni a wydaniem postanowienia wynika z przepisu konstytucji, według którego wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego.

W związku z wrześniową powodzią rząd wprowadził stan klęski żywiołowej, który został zniesiony 16 października 2024 r. 90 dni od tego czasu mija więc 14 stycznia br.

Wybory prezydenckie

Choć prekampania trwa w najlepsze, to dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów formalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

Do zgłoszenia kandydata na prezydenta konieczne jest utworzenie komitetu wyborczego. O rejestracji komitetu wyborczego, a następnie kandydata na prezydenta decyduje Państwowa Komisja Wyborcza.

Do rejestracji kandydata potrzeba minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego. jeżeli PKW odmówi rejestracji, komitet ma dwa dni na złożenie skargi do Sądu Najwyższego, a ten ma kolejne dwa dni na jej rozpatrzenie. Od orzeczenia Sądu Najwyższego nie przysługuje odwołanie, wskazuje PAP.

Kadencja prezydenta trwa w Polsce pięć lat. Prezydentowi przysługuje prawo do jednokrotnej reelekcji. Kandydat najpóźniej w dniu wyborów musi ukończyć 35 lat.

Pierwszym prezydentem III RP był gen. Wojciech Jaruzelski, którego wybrało na to stanowisko Zgromadzenie Narodowe. Pierwszym prezydentem wybranym w wyborach powszechnych był natomiast Lech Wałęsa, który urząd ten pełnił w latach 1990-1995.

Następnie funkcję głowy państwa sprawowali Aleksander Kwaśniewski (dwie kadencje, 1995-2005), Lech Kaczyński (2005-2010), Bronisław Komorowski (2010-2015) i Andrzej Duda (dwie kadencje, od 2015 r.).

Idź do oryginalnego materiału