Znak na Górze Szybowników w Fordonie znów lśni bielą

19 godzin temu

Latem interweniowaliśmy w sprawie stanu symbolu Fordonu – znaku na Górze Szybowników, który zarósł trawą i zaczął tracić swoją biel. Urząd Miasta Bydgoszczy obiecał skoszenie zieleni – i tak też się stało. Dłużej poczekaliśmy na odnowienie „mewek”, ale przed końcem roku znów lśnią one swoim blaskiem.

Fordońską szkołę szybowcową powołano do życia w 1933 roku. Misja szkolenia pilotów zakończyła się 30 lat później. Przed zamknięciem szkoły członkowie zadbali jednak o jej nieśmiertelność, tworząc na Czarnej Górze – znanej głównie jako Szybowników – znak Szkoły Pilotów z charakterystycznym symbolem szybownictwa, czyli „mewkami”. Dziś to jedno z miejsc znanych każdemu fordoniakowi.

Kilkudziesięcioletnia forma wymaga jednak regularnej dbałości – niestety jej stan pogarsza się z roku na rok. Ostatnie większe prace prowadzono przy niej w 2008 i 2015 roku – niespełna dekadę temu uzupełniono betonową konstrukcję, która wówczas znów lśniła bielą. O złym stanie symbolu pisaliśmy latem; w odpowiedzi ratusz zapowiedział skoszenie zieleni porastającej „mewki”, co udało się zrobić. Koszenie odsłoniło zły stan napisu „Fordon”, jak i koła otaczającego „mewki” – betonowa konstrukcja popękała, a warunki atmosferyczne niemal do szczętu starły białą farbę.

  • Po naszym artykule znów widać znak-symbol Fordonu. Wymaga on jednak odnowienia

Znak zostanie poddany ocenie i w razie konieczności zostaną wykonane prace konserwacyjne – zapowiadała w lipcu Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. W ostatnich tygodniach symbol Fordonu został odnowiony i znów lśni bielą. Dopytaliśmy rzeczniczkę o szczegóły robót.

Prace na Górze Szybowników zostały wykonane na przełomie III i IV kwartału 2024 roku. Całkowite koszty naprawy i konserwacji wyniosły 25,3 tysiące złotych brutto. Obejmowały one manualne oczyszczenie z zanieczyszczeń, wypełnienie spękań, wykruszonych połączeń porowatych oraz jednokrotne malowanie. Tego typu prace realizowane są w tym miejscu systematycznie – w miarę potrzeb i posiadanych środków finansowych – odpowiedziała. O „systematyczność” trzeba jednak zadbać i odnawiać „mewki” co rok.

Idź do oryginalnego materiału