Znaczne utrudnienia dla posiadaczy wiz tymczasowych

bejsment.com 1 dzień temu

Przejście graniczne Peace Arch w Blaine w stanie Waszyngton. Widoczny jest jeden pas ruchu prowadzący z USA do Kanady.

Tymczasowi rezydenci Kanady nie będą już mogli ubiegać się o pozwolenie na pracę lub naukę w procedurze tzw. „flagpolingu”. Zakaz ten został wprowadzony przez Kanadyjską Agencję Służb Granicznych (CBSA).

„Flagpoling” to proces uzyskiwania wizy na granicy między USA a Kanadą, nazwany od masztów flagowych obecnych w głównych punktach wjazdowych na granicy obu krajów. od dzisiaj osoby wnioskujące o zezwolenie na pracę lub naukę, bądź jego przedłużenie, będą musiały składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem Ministerstwa Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa Kanady (IRCC).

Chris Brown, dyrektor Tudor House Immigration Services w Vancouver, podkreśla, iż zmiana ta znacznie wydłuży czas potrzebny na uzyskanie takich zezwoleń. Dotychczas flagpoling pozwalał na błyskawiczne rozpatrzenie wniosków – po wizycie na granicy zezwolenie było wydawane od razu, co umożliwiało szybkie podjęcie pracy.

Brown zauważa, iż nowe zasady szczególnie dotkną obcokrajowców pilnie potrzebujących wizy, a także pracodawców desperacko poszukujących pracowników. „Podczas flagpolingu pracownicy mogli uzyskać pozwolenie i rozpocząć pracę już następnego dnia. Teraz proces może potrwać dodatkowe trzy do sześciu miesięcy” – wyjaśnia.

Według danych CBSA, między 1 kwietnia 2023 r. a 31 marca 2024 r. procedurę flagpolingu zastosowano w przypadku ponad 69300 wniosków. Decyzja o zakończeniu tej praktyki, podjęta 23 grudnia, jest częścią działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na granicach Kanady.

CBSA tłumaczy, iż obsługa imigracyjna na granicy powinna być przeznaczona dla osób przybywających do Kanady, a nie tych, które już przebywają w kraju. „Flagpoling zużywał znaczne zasoby, odciągając funkcjonariuszy od kluczowych działań egzekucyjnych i wydłużając czas oczekiwania na granicy” – podano w komunikacie.

Federalny minister imigracji Marc Miller określił tę praktykę jako „niepotrzebną” i odciągającą uwagę od ważniejszych działań. Zaznaczył, iż zmiana ta przyczyni się do zmniejszenia zatorów na granicach, poprawy wydajności oraz zwiększenia bezpieczeństwa.

Mimo zakazu pewne wyjątki od reguły będą obowiązywać. Pozwolenia na pracę lub naukę mogą być przez cały czas wydawane w portach wjazdowych w szczególnych przypadkach, np. obywatelom USA i stałym rezydentom tego kraju, specjalistom i technikom pracującym w ramach umów o wolnym handlu (np. z USA, Meksykiem, Koreą Południową), a także ich współmałżonkom. Kierowcy ciężarówek, którzy muszą opuścić Kanadę w celach zawodowych, również mogą kwalifikować się do zwolnień.

Osoby, które nie spełniają kryteriów wyjątków, będą zobowiązane do składania wniosków za pośrednictwem IRCC. Nowe regulacje mają na celu nie tylko usprawnienie procedur, ale także zapewnienie większej uczciwości wobec wnioskodawców i lepszego wykorzystania zasobów na granicy.

Na podst. CTV News

Idź do oryginalnego materiału