Znaczenie języka - analiza wyborów 15 X 2023
Analiza odsunięcia rządu od władzy w wyniku wyborów z 15 X 2023
Cz. I
- M. Zabierowski
(Z zespołem M. Kamiński[1], M. Kamińska)
- W raporcie dla dr-a J. Kaczyńskiego znajdujemy same pochwały dla zarządzania TVP w okresie rządów PiS. Tymczasem, to zarządzanie bazuje na języku, w którym się odchodzi od poziomu wyższego, janapawłowego, popiełuszkowego, na rzecz obrazu świata, który mozna nazwać konkretyzmem nie na miejscu - konkretyzmem znanym z analiz Zespołu Fizyki z Politechniki Wrocławskiej („Kosmos-Logos”); chodzi o błędne rozumienie fizyki, jako kolekcji faktów, kolekcji danych.
- W rzeczywistości nie ma w fizyce ani jednego faktu poza teorią, każdy fakt w fizyce jest głęboko zanurzony w rozległej filozoficznej teorii; zwykły spadek jabłka w ogrodzie ma swoją metafizykę szczegółową.
- W szeroko znanym w mediach lutowym (2023 r.) dokumencie na temat odsunięcia PiS od władzy, nazywanym też w mediach tajnym, a jakoby przeznaczonym tylko dla dr-a J. Kaczyńskiego, nie ma napiętnowania wadliwego konkretystycznego języka TVP, natomiast winę za utratę władzy przez PiS zrzuca się na Morawieckiego, Joannę Lichocką, Czabańskiego. Samuela Pereirę, Matyszkowicza itd., czyli – i to jest najważniejsze – winę się zrzuca na pewną frakcję (w telewizji) nominatów PiS, czyli na użytkowników i twórców tego samego (błędnego) języka. O to chodzi: użytkowników tego samego języka. Twórcy tego samego języka zrzucają winę na siebie.
- Ma znaczenie, iż odsunięcie PiS od władzy nastąpiło pomimo rozbudzonego entuzjazmu (nie ważne czy uzasadnionego) wokół budownictwa dróg, mostów, kolei, autostrad, mieszkań, stoczni, samolotów, lotnisk, rakiet, elektrowni i całego rozumienia (mniejsza o realizm, czy nie na kredyt) produktu krajowego (produkcji, PKB). Pomimo takiego entuzjazmu, jak w przypadku kilku-kilometrowych pasów CPK, z których będziemy największymi na świecie samolotami eksportować czołgi, reaktory, turbiny, tokarki, sprzęt RTV, AGD, kryształy, lekarstwa, helikoptery; lokomotywy (4 miejsce w świecie, np. ok. r.1975), maszyny budowlane, cement, blachy, rury, stal, żeliwo, dźwigi, suwnice; elementy statków (3 lub 2 miejsce w świecie), cukrowni, elektrowni, portów; kwasy 5 rodzajów (7-8% produkcji światowej każdego rodzaju, 1975); płyty i maszyny meblarskie (30% światowej produkcji, 1975); produkty przemysłu lniarskiego czy miedzi elektrolitycznej (1 m. w świecie), miedź, węgiel (4 m. w świecie, 1975). (Słówko na końcu o PKB).