Znaczenie języka - analiza wyborów 15 X 2023. Analiza odsunięcia rządu od władzy w wyniku wyborów z 15 X 2023. Cz.I/IX M. Zabierowski

gazetawarszawska.com 10 miesięcy temu

Znaczenie języka - analiza wyborów 15 X 2023

Analiza odsunięcia rządu od władzy w wyniku wyborów z 15 X 2023

Cz. I

  1. M. Zabierowski

(Z zespołem M. Kamiński[1], M. Kamińska)

  1. W raporcie dla dr-a J. Kaczyńskiego znajdujemy same pochwały dla zarządzania TVP w okresie rządów PiS. Tymczasem, to zarządzanie bazuje na języku, w którym się odchodzi od poziomu wyższego, janapawłowego, popiełuszkowego, na rzecz obrazu świata, który mozna nazwać konkretyzmem nie na miejscu - konkretyzmem znanym z analiz Zespołu Fizyki z Politechniki Wrocławskiej („Kosmos-Logos”); chodzi o błędne rozumienie fizyki, jako kolekcji faktów, kolekcji danych.
  2. W rzeczywistości nie ma w fizyce ani jednego faktu poza teorią, każdy fakt w fizyce jest głęboko zanurzony w rozległej filozoficznej teorii; zwykły spadek jabłka w ogrodzie ma swoją metafizykę szczegółową.
  3. W szeroko znanym w mediach lutowym (2023 r.) dokumencie na temat odsunięcia PiS od władzy, nazywanym też w mediach tajnym, a jakoby przeznaczonym tylko dla dr-a J. Kaczyńskiego, nie ma napiętnowania wadliwego konkretystycznego języka TVP, natomiast winę za utratę władzy przez PiS zrzuca się na Morawieckiego, Joannę Lichocką, Czabańskiego. Samuela Pereirę, Matyszkowicza itd., czyli – i to jest najważniejsze – winę się zrzuca na pewną frakcję (w telewizji) nominatów PiS, czyli na użytkowników i twórców tego samego (błędnego) języka. O to chodzi: użytkowników tego samego języka. Twórcy tego samego języka zrzucają winę na siebie.
  4. Ma znaczenie, iż odsunięcie PiS od władzy nastąpiło pomimo rozbudzonego entuzjazmu (nie ważne czy uzasadnionego) wokół budownictwa dróg, mostów, kolei, autostrad, mieszkań, stoczni, samolotów, lotnisk, rakiet, elektrowni i całego rozumienia (mniejsza o realizm, czy nie na kredyt) produktu krajowego (produkcji, PKB). Pomimo takiego entuzjazmu, jak w przypadku kilku-kilometrowych pasów CPK, z których będziemy największymi na świecie samolotami eksportować czołgi, reaktory, turbiny, tokarki, sprzęt RTV, AGD, kryształy, lekarstwa, helikoptery; lokomotywy (4 miejsce w świecie, np. ok. r.1975), maszyny budowlane, cement, blachy, rury, stal, żeliwo, dźwigi, suwnice; elementy statków (3 lub 2 miejsce w świecie), cukrowni, elektrowni, portów; kwasy 5 rodzajów (7-8% produkcji światowej każdego rodzaju, 1975); płyty i maszyny meblarskie (30% światowej produkcji, 1975); produkty przemysłu lniarskiego czy miedzi elektrolitycznej (1 m. w świecie), miedź, węgiel (4 m. w świecie, 1975). (Słówko na końcu o PKB).
Idź do oryginalnego materiału