Zmiany w regulaminie Sejmu. Dotyczą głosowania na przyszłego premiera

1 rok temu

Expose obecnego premiera Mateusz Morawiecki będzie miało miejsce 11 grudnia. Większość sejmowa zapowiada już, iż nie poprze wotum zaufania dla rządu Prawa i Sprawiedliwości. W rezultacie, odbędzie się wybór premiera w ramach tzw. drugiego etapu konstytucyjnego. Kandydatem koalicji jest lider PO, Donald Tusk. Procedura ta obejmuje trzy kroki: wybór nowego lidera rządu, wygłoszenie przez niego expose oraz głosowanie nad wotum zaufania i składem rządu.

Przestarzałe urny

Planowane jest wprowadzenie zmian w procesie wyboru premiera. Aktualnie obowiązujący regulamin przewiduje głosowanie imienne, co oznacza wrzucanie kartek z nazwiskiem kandydata do urny. Ten zapis został wprowadzony, gdy nie istniał jeszcze system umożliwiający natychmiastowe odczytanie wyników głosowania. w tej chwili taki proces wydaje się bardzo archaiczny i pochłaniający zbyt wiele czasu. Podchodzenia do urny i wrzucania kartek może trwać co najmniej kilkadziesiąt minut.

Dzięki nowej technologii, posłowie mogą wybrać nazwisko kandydata z listy na urządzeniu, a ich głosowanie imienne jest natychmiast widoczne w systemie. jeżeli system ten działa przy zwykłych obradach Sejmu, to naturalne wydaje się korzystanie z niego również przy tak istotnym głosowaniu, jak wybieranie premiera.

🗨️Po, jak przypuszczam, braku wotum zaufania dla premiera Morawieckiego, ogłoszę przerwę na zgłoszenie nowych kandydatów na premiera. Głosowanie odbędzie się jeszcze 11 grudnia. Natomiast expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów odbędzie się we wtorek, 12 grudnia,… pic.twitter.com/CiddQsZyOF

— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) December 4, 2023

Podwójne głosowanie

Druga zaplanowana modyfikacja ma na celu usunięcie de facto podwójnego głosowania nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Zgodnie z regulaminem, Sejm najpierw wybiera premiera w głosowaniu imiennym, następnie premier przedstawia expose, a potem w kolejnym głosowaniu Sejm wybiera premiera i proponowany skład Rady Ministrów.

Nie jest jasne, dlaczego Sejm dwukrotnie wybiera premiera. W związku z tym, prawdopodobnie podczas drugiego głosowania Sejm będzie od dzisiaj jedynie zatwierdzał proponowany skład rządu.

Znów Donald Tusk

Donald Tusk był już premierem w latach 2007-2014, ale w tej chwili także ma możliwość ponownego objęcia tego stanowiska. Opozycja demokratyczna wyznaczyła go jako swojego kandydata na premiera. Przypomnijmy, iż nowy-stary premier musi przekonać do siebie 231 posłów, którzy udzielą mu wotum zaufania.

Morawiecki wykorzysta 14 dni swojego rządu. 11 grudnia exposé Morawieckiego i głosowanie nad wotum zaufania. Przewidywania potwierdziły się, wykorzystają każdy dzień do szabrowania. Dla PiS nie liczy się państwo, nie liczą się ludzie, nie liczy się wynik wyborów, liczy się kasa. pic.twitter.com/4V2fa6YZgz

— 𝗽𝗿𝗮𝘀𝗸𝘆 (@pr4sky) November 29, 2023

Idź do oryginalnego materiału