Zmiany w 800 plus! Ruszą kontrole świadczeniobiorców. Będą sprawdzać dwie rzeczy

2 godzin temu

Od 1 lutego 2025 roku rozpoczyna się nabór wniosków o świadczenie 800+ na nowy okres świadczeniowy. ZUS wprowadza jednocześnie zaostrzone mechanizmy kontroli, koncentrując się szczególnie na weryfikacji obowiązku szkolnego i legalności pobytu beneficjentów.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Ważne terminy dla rodziców

Ministerstwo Polityki Społecznej podkreśla znaczenie terminowego składania wniosków dla zachowania ciągłości wypłat. Nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca 2025 roku, a terminy składania dokumentów przekładają się bezpośrednio na daty wypłat:

Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje wypłatę czerwcowego świadczenia do końca czerwca. Dokumenty złożone w maju skutkują wypłatą za czerwiec i lipiec do końca lipca, a wnioski z czerwca oznaczają wypłatę za trzy miesiące (czerwiec-sierpień) do końca sierpnia. Warto pamiętać, iż złożenie wniosku po 30 czerwca oznacza przyznanie świadczenia dopiero od miesiąca złożenia dokumentów.

Nowy system kontroli ZUS

Jak informuje RynekZdrowia.pl, ZUS wprowadza rozszerzone procedury weryfikacyjne, wzorowane na programie „Aktywni rodzice w pracy”. Kontrole skupiają się na dwóch głównych aspektach: realizacji obowiązku szkolnego oraz legalności pobytu, szczególnie w przypadku obcokrajowców.

ZUS współpracuje z instytucjami oświatowymi i urzędami skarbowymi, korzystając z danych Systemu Informacji Oświatowej, rejestrów Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz bazy PESEL. Szczególnej weryfikacji podlegają przypadki dzieci z Ukrainy, które muszą uczęszczać do polskich szkół.

Zasady przyznawania świadczenia

Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. O wsparcie mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie prawni i faktyczni, rodziny zastępcze oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych. Program pozostaje wolny od podatku i egzekucji komorniczej.

Wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej poprzez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub aplikację mZUS. Dla obywateli Ukrainy dodatkowym wymogiem jest potwierdzenie uczęszczania dziecka do polskiej szkoły.

Kolejne zmiany niedługo w Sejmie

Niedługo w Sejmie posłowie będą debatować nad kolejnymi zmianami. Impulsem było stanowisko Rafała Trzaskowskiego, który mówił o tym na spotkaniu w Puńsku.

Dlatego proponuję zmianę fundamentalną, a mianowicie, o ile chodzi o świadczenia, takie jak 800 plus dla Ukraińców, one się powinny należeć wtedy, o ile Ukraińcy będą pracować, o ile będą mieszkać w Polsce i o ile będą w Polsce płacić podatki. To jest zmiana zdroworozsądkowa i dlatego apeluję do rządu, żeby podjął pracę nad zmianą prawa, tak żeby tego typu postulat mógł być uwzględniony – mówił wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili sprawdzić słowa Prezydenta Warszawy i jego obozu i zgłosili taką ustawę do Sejmu. „Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak” – napisał Donald Tusk na Twitterze. Rząd może mieć jednak problem z ustawą, a będą to głównie problemy techniczne. Nie ma bowiem narzędzi do tego, by określić który z pobierających rodziców pracuje i który płaci tu podatki. Teoretycznie można by to potwierdzić np. w Urzędach Skarbowych, ale nie ma w tej chwili systemu czy systemu, który automatycznie sprawdzi przy ubieganiu się o świadczenie czy tak jest w istocie.

Idź do oryginalnego materiału