Zmasowany rosyjski atak na ukraińskie miasto Sumy

5 dni temu

ŚWIAT: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro potępił rosyjski atak rakietowy na Sumy, nazywając sprawców „absolutnie podłymi plugawcami”. W ataku zginęły 34 osoby, a 117 zostało rannych, w tym niemowlę. Zełenski podkreślił, iż Rosja celowo uderzyła w centrum miasta w Niedzielę Palmową i odrzuciła propozycję zawieszenia broni. Wezwał do zwiększenia presji międzynarodowej na Moskwę i podziękował europejskim przywódcom za okazane wsparcie.

ŚWIAT: Donald Trump skomentował krwawy atak Rosji na Sumy, w którym zginęły 34 osoby, mówiąc, iż “Rosjanie popełnili błąd” i określił wojnę jako “okropną”. Winą za konflikt obarczył administrację Joe Bidena. Trump zasugerował, iż za jego prezydentury wojna by nie wybuchła. Wcześniej atak potępił jego doradca gen. Keith Kellogg. Biały Dom uznał masakrę za brutalne przypomnienie konieczności zakończenia wojny i poparł działania Trumpa zmierzające do pokoju.

ŚWIAT: Premier Izraela Binjamin Netanjahu skrytykował prezydenta Francji Emmanuela Macrona za popieranie idei utworzenia państwa palestyńskiego, określając to jako “poważny błąd”. Zarzucił Palestyńczykom, iż dążą do zniszczenia Izraela i nie potępili ataku z 7 października 2023 r. Netanjahu zdystansował się od wulgarnego wpisu swojego syna Jaira, który ostro zaatakował Macrona w mediach społecznościowych. Prezydent Francji zapowiedział z kolei czerwcową konferencję pokojową dotyczącą rozwiązania dwupaństwowego.

ŚWIAT: Brytyjski rząd rozważa objęcie wybranych instytucji chińskiego państwa – takich jak Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego, Departament Pracy Zjednoczonego Frontu czy Armia Ludowo-Wyzwoleńcza – zaostrzonym nadzorem w ramach nowego systemu rejestracji wpływów zagranicznych (Firs), który rusza 1 lipca. Choć całe państwo chińskie prawdopodobnie nie trafi do tzw. „tieru rozszerzonego”, decyzja nie została jeszcze podjęta. Jak podaje „The Guardian”, rząd próbuje pogodzić kwestie bezpieczeństwa z interesami gospodarczymi – Chiny są piątym największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii.

ŚWIAT: Węgierski parlament ma w poniedziałek głosować nad kontrowersyjną poprawką do konstytucji, która de facto zakazuje publicznych zgromadzeń społeczności LGBTQ+ oraz uznaje konstytucyjnie jedynie dwie płcie. Rząd Viktora Orbána argumentuje, iż celem zmian jest ochrona dzieci, jednak organizacje praw człowieka – w tym Hungarian Helsinki Committee i Amnesty International – ostrzegają, iż to poważna eskalacja represji i krok w stronę autorytaryzmu. Nowe prawo umożliwi m.in. tymczasowe odbieranie obywatelstwa podwójnym obywatelom uznanym za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

POLSKA: Podczas wiecu Rafała Trzaskowskiego w Bolesławcu doszło do incydentu z udziałem 80-letniego mężczyzny, który miał przy sobie gaz pieprzowy i próbował zbliżyć się do kandydata. Został zatrzymany przez policję, ale nie użył gazu. Prowadzone są czynności w kierunku wykroczenia, a sprawa może trafić do sądu. Premier Tusk ocenił zdarzenie jako efekt hejtu ze strony prawicowych mediów, co wywołało ostrą reakcję opozycji.

POLSKA: Na granicy z Białorusią doszło do kolejnego incydentu. Kamery zarejestrowały, jak grupa kilkudziesięciu osób próbuje sforsować zaporę w rejonie Mielnika, rzucając kamieniami w polski patrol. Na nagraniu widać umundurowanego funkcjonariusza białoruskiej służby, który również atakuje funkcjonariuszy. Nikt nie przekroczył granicy. MSWiA informuje o rosnącej liczbie prób nielegalnego przedostania się do Polski. Cały podlaski odcinek granicy objęty jest nowoczesnym monitoringiem.

ŚLĄSKIE: W tragicznym pożarze hostelu w Pszowie zginęło pięć osób. Ogień wybuchł ok. godz. 18:30, a ewakuowano 12 osób, w tym dwoje obywateli Ukrainy. W akcji uczestniczyło 120 strażaków. Dwóch policjantów zostało poszkodowanych, jeden trafił do szpitala. Budynek nie był formalnie zgłoszony jako hotel, co będzie przedmiotem śledztwa. Na miejscu działania koordynowali wojewoda śląski i Komendant Główny PSP.

Idź do oryginalnego materiału