ZŁOTÓWKOWICZE. MOŻLIWE POZWY

gazetagdowianin.pl 2 miesięcy temu

Złotówkowicze idą w ślady frankowiczów. Pierwsze pytania prejudycjalne w sprawie WIBOR-u trafiły do TSUE. jeżeli Trybunał przyzna sądom krajowym możliwość usuwania tego wskaźnika, ruszy lawina pozwów.

Jak dowiedział się serwis Prawo.pl, Sąd Okręgowy w Częstochowie skierował 31 maja 2024 r. cztery pytania prejudycjalne (wstępne) do TSUE w sprawie WIBOR-u (sygn. akt I C 1226/23). Prawnicy frankowi nie mają wątpliwości, iż pozytywny dla złotówkowiczów wyrok może doprowadzić do zalania sądów lawiną pozwów kredytobiorców.

Według Prawo.pl nie będzie raczej usuwania klauzul w sprawie WIBOR- u w sposób automatyczny – tego zdania są prawnicy reprezentujący banki. Nie mają oni wątpliwości, iż pytania zadane przez częstochowski sąd są wynikiem niezrozumienia cech wskaźnika.

W opinii Karoliny Pilawskiej, adwokat, partnera w Kancelarii Prawnej Pilawska Zorski Adwokaci, pytania sądu są niezwykle trafne i odnoszą się do sedna problemu, chociaż na pewno pozytywne stanowisko TSUE nie będzie oznaczało automatyzmu w sprawach sądowych o WIBOR.

„Sąd chce uzyskać informację, czy ewentualne stwierdzenie nieuczciwości WIBOR-u spowoduje zamianę kredytu na oprocentowany stałą stopą, samą marżą, czy też doprowadzi – jak w wypadku kredytów frankowych – do upadku całej umowy, jej nieważności lub bezskuteczności” – komentuje Karolina Pilawska na łamach Prawo.pl.

Adwokat podkreśla, iż możliwość kwestionowania WIBOR-u nie będzie oznaczała automatycznego usunięcia WIBOR-u ze wszystkich umów czy uznania ich za nieważne, natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, iż TSUE przyzna sądom krajowym ogólną możliwość usuwania takiego wskaźnika.

Idź do oryginalnego materiału