Złote zapasy Polski rosną, ale 80% nie jest w kraju! Polska wyprzedza strefę euro

3 godzin temu

Złoty skok Polski! Rekordowe rezerwy NBP wyprzedzają Europejski Bank Centralny – jesteśmy w światowej elicie. To wydarzenie, które może przejść do historii polskiej gospodarki – Polska awansowała na 12. miejsce w globalnym rankingu banków centralnych pod względem posiadanych rezerw złota, wyprzedzając m.in. Europejski Bank Centralny, Wielką Brytanię i Portugalię.

Fot. Pixabay

Na dzień 9 maja 2025 roku Narodowy Bank Polski zgromadził aż 509,3 tony złota, ustanawiając absolutny rekord i czyniąc z naszego kraju złotego lidera regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Złoto zbrojące Polskę – rezerwy rosną w niespotykanym tempie

Jeszcze kilka lat temu Polska miała tylko 103 tony złota. Dziś, po serii błyskawicznych zakupów i konsekwentnej strategii NBP, nasz kraj może pochwalić się niemal pięciokrotnym wzrostem rezerw. Tylko w 2023 roku bank centralny zakupił ponad 130 ton, a między lutym a majem 2025 – kolejne 30 ton. W efekcie aktywa rezerwowe NBP przekroczyły już 242 miliardy dolarów, a złoto stanowi ponad 22% rezerw dewizowych.

„Złoto to wolność” – Glapiński ogłasza sukces

Prezes NBP Adam Glapiński nie kryje satysfakcji:

„Zespół Narodowego Banku Polskiego dotrzymał obietnicy danej Polakom – osiągnęliśmy nasz cel”.

Złoto to dziś nie tylko symbol stabilności, ale realna tarcza chroniąca przed inflacją, kryzysem finansowym i napięciami geopolitycznymi. Co więcej, ostatnie wzrosty cen kruszcu przyniosły NBP ponad 60 mld zł tzw. „papierowego zysku” – różnicy z wyceny zgromadzonych rezerw.

Skąd i dokąd? Polska dywersyfikuje swoje złote zasoby

Aktualnie 20% rezerw znajduje się w Polsce, reszta jest zdeponowana w Londynie i Nowym Jorku. NBP zapowiada, iż docelowo 30% złota ma wrócić do kraju, a pozostałe kruszce pozostaną za granicą w ramach strategicznej dywersyfikacji i bezpieczeństwa.

Mocny sygnał dla rynków i inwestorów

Polska złota ofensywa to czytelny komunikat dla globalnych inwestorów i agencji ratingowych – nasza gospodarka jest przygotowana na niestabilność, odporna na zawirowania i poważnie traktuje własną niezależność finansową. To wzmacnia pozycję Polski w międzynarodowym systemie finansowym i podnosi nasz prestiż na arenie globalnej. Polska wspięła się na złoty szczyt – NBP wyprzedził Europejski Bank Centralny, a nasze rezerwy złota sięgają już ponad pół tysiąca ton. To nie tylko historyczny rekord, ale też strategiczna decyzja, która może zabezpieczyć przyszłość kraju w czasach niepewności. Złoto wraca do łask, a Polska wyznacza kierunek – mocna gospodarka, silna waluta i prestiż budowany nie słowami, ale kilogramami czystego kruszcu.

Źródło: forsal.pl/warszawawpigulce.pl

Idź do oryginalnego materiału