Złamany Dom i kamienica Żelazko laureatami ważnego konkursu

11 miesięcy temu

,,Złamany Dom” i Kamienica ,,Żelazko” zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro. Wyróżnienie otrzymał projekt przebudowy placu Kolegiackiego. Zobacz zdjęcia

Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quatro 2023! W tegorocznej edycji na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Ultra Architects z obiektem ,,Złamany Dom”. W tym roku jurorzy zdecydowali także o przyznaniu wyróżnienia. Trafiło ono do pracowni Urbantech za projekt przebudowy placu Kolegiackiego. Zaś plebiscyt mieszkańców za architektoniczną wizytówkę Poznania wygrała neorenesansowa kamienica ,,Żelazko”, za której projekt odpowiada biuro CDF Architekci.


Konkurs o Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro

Władze miasta wprowadziły Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro w 1999 roku. To sami mieszkańcy dokonują zgłoszeń do konkursu, a jedynym warunkiem jest, iż realizacja musi być ukończona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody i znajdować się na terenie miasta.

Wyboru finalistów i laureatów dokonuje jury, w którego tegoroczny skład wchodzą: przewodniczący Bartosz Guss (zastępca prezydenta Poznania), przedstawiciele rady miasta, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, UWI Inwestycje oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.


– Coroczna nagroda architektoniczna Prezydenta Miasta Poznania im. Giovanniego Battisty di Quadro, stanowi impuls dla tworzenia i polepszania przestrzeni miasta. Wpływa pozytywnie na jego krajobraz, poprzez wprowadzenie do niego nowych wartości estetycznych lub odpowiednio wyeksponowanie starych – mówił Bartosz Jarosz, przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Dodał, iż środowisko architektoniczne w tym kontekście podkreśla społeczny charakter swojej profesji, a wyłonienie najlepszego zrealizowanego w ostatnich dekadach projektu w ramach plebiscytu mieszkańców świadczy o większej świadomości przestrzennej poznaniaków.

25. nagroda im. Jana Baptysty Quadro – nominacje

W tym roku na konkurs zgłoszono łącznie 22 projekty. Po ich weryfikacji do finału Nagrody Quadro 2023 jury zakwalifikowały 9 obiektów:

  • Kwartały Goplany – Budynek B, autorzy: MKC Architektura Sp. z o.o.
  • Kamienica Chwaliszewo, autorzy: Wrzeszcz Architekci
  • Budynek Mieszklany Wielorodzinny ,,Polanka niema”, autorzy LAB3 ARCHITEKCI
  • Budynki Mieszkalne Wielorodzinne przy ulicy Ceglanej 5 w Poznaniu, autorzy: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich
  • Budynek Wielorodzinny z Funkcją Usługową, autorzy: Pracownia Architektury Marcin Barts
  • Budynki Mieszkalne Wielorodzinne przy ul. Starołęckiej 36 w Poznaniu, autorzy: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich
  • Famma, autorzy: CDF ARCHITEKCI – Złamany Dom w Poznaniu, autorzy: Ultra Architects Sp. z o.o.
  • Rewaloryzacja Placu Kolegiackiego w Poznaniu, autorzy: URBANTECH
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak

Nagroda Quadro 2023: laureaci

Laureatów Nagrody Quadro 2023 poznaliśmy w środę, 18 października podczas gali w Sali Wielkiej CK Zamek. Tegoroczna nagroda trafiła do Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego z pracowni Ultra Architects za obiekt ,,Złamany Dom”.


-W tegorocznej jubileuszowej edycji Nagrody oczekiwaliśmy, iż zwycięży wyjątkowy obiekt. „Złamany Dom” pracowni Ultra Architects taki właśnie jest. To pierwszy dom jednorodzinny, za który przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro – Mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. Dodał, iż dom ten potwierdza prawdziwą maksymę, iż małe jest piękne. Jest on doskonałym dopełnieniem projektów nagradzanych w poprzednich latach. Świadczy o tym, iż w Poznaniu budujemy nie tylko piękne obiekty użytku publicznego, biurowce i budynki wielorodzinne, ale i domy jednorodzinne.

fot. Łukasz Gdak

,,Złamany dom” – zwycięzcą konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quatro

,,Złamany Dom” to budynek jednorodzinny o niecodziennej urodzie. Perfekcyjnie wpisuje się w teren i otoczenie. Dom ujmuje skromnością i minimalizmem.

Budynek posiada dach o dwóch połaciach (w miejscu jego górnej krawędzi bryła domu została odgięta). Elewacja, płot oraz dach wykończono surowymi modrzewnymi listwami. We wnętrzach architekci pozostawili nieotynkowany beton struktury konstrukcyjnej domu. Na najniższej kondygnacji budynku znajduje się część dzienna, kuchnia i zimowy ogród. Na kolejnej: pokoje dzieci, strefę wejścia, garaż oraz niewielkie, niezależne mieszkanie.

– Cieszymy się ogromnie, iż jury wybrało właśnie nasz mały doemk projekt. Historia jego powstawania była niezwykle długa, ale na szczęście wszystko się udało- oznajmili architekci wygranego projektu.

fot. Łukasz Gdak

Nagroda Quadro 2023: wyróżnienie

Jury Nagrody Quadro 2022 przyznało także jedno wyróżnienie. Trafiło ono do Krzysztofa Urbaniaka i Macieja Waśko z pracowni Urbantech za projekt przebudowy Placu Kolegiackiego.

Wcześniej znajdował się tam parking. Dziś jest to wielofunkcyjna przestrzeń, umożliwiająca organizację wielu wydarzeń kulturalnych i festynów. Na placu znajduje się również strefa rekreacyjna z ogródkami gastronomicznymi i fontanną, która świeci nocą. Ważnym elementem placu jest zieleń zarówno zachowana jak i nowa.

– Jesteśmy zaskoczeni dostrzeżeniem skromności zastosowanych przez nas rozwiązań. Wynikała ona z otoczenia oraz uszanowania kontekstu tego miejsca. Mamy nadzieję, ze stworzona przez nas przestrzeń pozytywnie przyczyni się miastu oraz jego mieszkańcom- podkreślili architekci wyróżnionego projektu.

fot. Łukasz Gdak

Głos mieszkańców

W 25. jubileuszowej edycji Nagrody Quadro organizatorzy konkursu przekazali również głos mieszkańcom. W ramach plebiscytu internetowego mieli oni możliwość wybrania jednego z 24 obiektów, których autorzy wcześniej otrzymali Nagrodę Quadro w poprzednich latach.

Pracownia CDF Architekci, pod przewodnictwem Karola Fiedora, zdobyła Nagrodę Jubileuszową za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu w latach 1998-2022. W wyniku tego osiągnięcia przyznano im statuetkę Srebrnego Quadro. Projektem, który zapewnił im to wyróżnienie, było odtworzenie neorenesansowej kamienicy u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza, znanej jako „Żelazka”.

Orginalny budynek powstał u schyłku XIX wieku, na trójkątnej działce. Ze względu na swój unikatowy kształt budynek dostał przydomek ,,Żelazko”.


– Praca nad tym obiektem to była niekończąca się przygoda – od fundamentów aż po dach. Bez udziału inwestorów i ich nieustającej wyrozumiałości dla naszych szalonych pomysłów prawdopodobnie ten budynek nie wyglądałby tak jak teraz. Bardzo dziękujemy, nie spodziewaliśmy się tak znamienitej nagrody. Łączy się ona z jubileuszem naszej pracowni, która też ma 25 lat, zupełnie jak ta nagroda – mówił Krzysztof Łuczak z pracowni CDF Architekci.

fot. Łukasz Gdak


Konkurs zorganizowało: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A., Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Zobacz galerię:

fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
fot. Łukasz Gdak
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału