Zła sytuacja na rzece Supraśl. Poziom tlenu spadł do dramatycznie niskich wartości

6 dni temu
Nie jest wykluczone, iż powtórzy się sytuacja sprzed kilku lat, gdzie z rzeki Supraśl wyławiano setki śniętych ryb. Powodem była wówczas tak zwana przyducha, czyli brak odpowiedniej ilości tlenu, co w konsekwencji sprawiło, iż ryby się w wodzie po prostu dusiły. Teraz sytuacja z poziomem w Supraśli tlenu jest dramatycznie zła.
„ W związku z niepokojącą sytuacją związaną z niskim poziomem natlenienia rzeki Supraśl, informujemy iż Burmistrz Supraśla podjął stosowne działania prewencyjne tj. zbadanie natlenienia wody. W wyniku przeprowadzanych w dniu dzisiejszym (10.07.2024r.) pomiarów okazało się, iż aktualny poziom tlenu w rzece Supraśl wynosi 19,5%-21%, przy normie w granicach 80% dla wód płynących ” – czytamy w komunikacie zamieszczony, na stronach internetowych urzędu miejskiego w Supraślu.


Jak dowiadujemy się jeszcze z tego komunikatu, o wynikach pomiarów poinformowano również Zarządu Zlewni Wody Polskie w Białymstoku. Dodatkowo na skutek wspólnych rozmów Burmistrza z dyrektorem Zarządu Zlewni w Białymstoku od dziś rano, tj. 11.07. rozpocznie się koszenie rzeki, w celu udrożnienia kanału wodnego od jazu w kierunku mostu na DW676.

Sytuacja, choć jest poważna, to jest na bieżąco monitorowana przez Gminę Supraśl, RZGW w Białymstok
Idź do oryginalnego materiału