Ziemia Biłgorajska wśród najlepszych produktów turystycznych!

2 godzin temu

Oto lista nagrodzonych:

Nagrody główne:

  • I miejsce – Chmielaki Krasnostawskie w Krasnymstawie.
  • II miejsce – Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie.
  • III miejsce – Dni Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach.

Wyróżnienia:

  • Józefów – Rowerowa Stolica Roztocza.
  • Park Rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim.
  • Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym.
  • Brama Kryłów w Kryłowie.
  • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Konkursowy wniosek zawierał 9 zagadnień, które trzeba było omówić w odniesieniu do zgłaszanego produktu turystycznego. Przytaczam 2, które są najbardziej reprezentatywne dla celów realizowanych przez Józefowską Kawalerię Rowerową.

Do dziś JKR zorganizowała 116 rajdów, w tym 7 międzynarodowych na Ukrainę. Warto podkreślić zróżnicowanie tematyczne tych rajdów:
a) promocja szlaków rowerowych: otwarcie Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza (CSzRR) w 2005 r., organizacja w ramach promocji CSzRR rajdów na Ukrainę 2007 r. i 2009 r., rajdy Szlakiem Geoturystycznym Roztocza – 2012-2014 r.,
b) rajd integracyjny dla osób niepełnosprawnych – 2005 r. i 2006 r.
c) rajd dziennikarzy – 2004 r. i 2006 r.
d) „Złota jesień na Roztoczu z Radiem Lublin” – 13 rajdów
e) „Józefowska Majówka Rowerowa” – 10 rajdów
f) 2 nocne rajdy – 2008 r. i 2012 r.
g) „Tak dla Transplantacji” – rajd dla osób po transplantacji – 2011 r.
h) patriotyczne, upamiętniające ważne wydarzenia historyczne – „Rajd Niepodległości” – 7 rajdów, „Śladami bitwy pod Osuchami” – 3 rajdy, „Gwiaździsty na wzgórze Polak” – 18 rajdów,
i) EKOrajdy – 11 rajdów
j) rajdy edukujące samorządy: Obsza, Skierbieszów – 2006 r., Lubycza Królewska – 2007 r., Lubaczów 2017 r., w zakresie organizacji rajdów rowerowych.
k) rajdy wspierające RPN – 3, 2022 i 2024 r.
l) rajdy dla dzieci – 2, 2004 i 2013 r.
m) cross – 2008, 2009 i 2011 r.
n) rajdy na zlecenie – Alpejczyk – 2005 r. Telekomunikacja Polska – 2006 r., LGD „Nasze Roztocze” – 2021, 2022, 2023 r. i 2024 r., B.T. QUAND – 2015, 2016, 2017, 2019 i 2021 r. – link do rajdu z 2015 r.

Elementy produktu „Józefów – Rowerowa Stolica Roztocza”:

– opracowanie 20 pozycji wydawniczych – mapy, foldery, przewodniki, promujące turystykę, w szczególności turystykę rowerową na Roztoczu, w których proponuje się trasy wycieczek po atrakcyjnych przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo miejscach, wyznaczone na mapie i opatrzone komentarzem.
– udział w projektowaniu tras i szlaków rowerowych, m.in. „Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza”, „Green Velo” czy „Szlaku Geoturystycznego Roztocza Środkowego”.
– aktywny udział w konferencjach poświęconych turystyce rowerowej, m.in. „Bike Expo”.
– spoty filmowe promujące turystykę rowerową na Roztoczu.
– prowadzenie strony internetowej i FB – w grudniu 2023 r. grupę odbiorców stanowiło 2049 osób, mężczyźni 53%, kobiety 47%. Największą grupę stanowiły osoby w wieku 35-44 lata – 18%. Lokalizacja – Lublin – 270, Józefów – 140, Zamość – 129, Tomaszów Lub. 103, Warszawa – 98. Stronę obserwują również za granicą – 105 osób – najwięcej Niemcy – 28 i Wielka Brytania – 27. Zasięg postu wyniósł 4891.

Produkt turystyczny „Józefów – Rowerowa Stolica Roztocza, który JKR od 20 lat realizuje, umożliwia turyście zapoznanie się bezpośrednio z większością atrakcji turystycznych Roztocza, bowiem rowerem na Roztoczu można dotrzeć prawie do każdego miejsca.

Rajdy JKR charakteryzują się szeroką tematyką, od przyrodniczych, podczas których chcemy pokazać walory przyrodnicze Roztocza, jego puszczański charakter z wieloma rezerwatami i pomnikami przyrody nieożywionej; patriotycznych – przemierzamy wtedy miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi np. Powstanie Styczniowe, bitwy II wojny św.; rajdy których celem jest integracja osób częściowo wykluczonych społecznie – rajdy dla osób niepełnosprawnych, czy po transplantacji; rajdy promujące ważne dla Roztocza szlaki tj.: „Centralny Szlak Rowerowy Roztocza” – w tym jego część ukraińską, „Green Velo”, „Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego” czy „Trasę rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu”; rajdy stricto promocyjne poprzez zaproszenie do nich dziennikarzy – itd. jak w punkcie 1. dotyczącym produktu.

Sam rajd to przyjemność wynikająca z samej jazdy wśród fascynującej przyrody, cudownych krajobrazów, bezpiecznej, bo z reguły z dala od ruchu samochodowego, miłej, bo w towarzystwie ludzi mających wspólną pasję – turystykę rowerową. Rajdy pełnią również funkcję edukacyjną. Zawsze uczestniczy w nich przewodnik, który w najbardziej atrakcyjnych miejscach, przekazuje wiedzę na ich temat.

Rajdy to także poznawanie kuchni regionalnej, bowiem serwowane są jego uczestnikom dania tradycyjne dla Roztocza. Jeszcze jedna ważna cecha rajdów, iż są organizowane od wczesnej wiosny do późnej jesieni i jego uczestnik może delektować się Roztoczem w trzech porach roku.

Produkt Józefów-Rowerowa Stolica Roztocza oferuje również turyście mapy, foldery, przewodniki, które przekazują mu zasób wiedzy na temat atrakcji Roztocza i dają możliwość wyboru wycieczki rowerowej według własnych zainteresowań i możliwości jej pokonania, ilustrowanej śladem na mapie, linkiem do trasy, zdjęciami i opisem. Informacja, którą turysta może znaleźć, zapoznając się z ww. mapą, folderem czy przewodnikiem, znajduje się również w wersji elektronicznej na stronie www.jkr.org.pl i FB JKR.

Idź do oryginalnego materiału