Zielone technologie przyszłości w Targach Kielce

2 dni temu

Elektryczne samochody, instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii. W kieleckim ośrodku wystawienniczym trwa 27. edycja Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii. W wydarzeniu bierze udział ponad 300 firm z 15 krajów.

Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce jest zdania, iż rynek odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmienił się nie do poznania. Podkreśla przy tym, iż ewolucja tej branży wciąż trwa. Dlatego mimo chwilowego regresu, Targi Enex będą stale się rozwijać.

– Ten rynek jest już dojrzały, ale jak prześledzimy historię tych targów z ostatnich lat to dostrzeżemy różne „punkty ciężkości”. Powiedzmy pięć lat temu głównym zagadnieniem były panele fotowoltaiczne. Teraz zdecydowanie są to pompy ciepła oraz magazyny energii. Wiem, iż w tym roku prezentowane są też rozwiązania hybrydowe, czyli systemy równoważące funkcjonowanie pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych w celu optymalizacji produkcji energii – mówi.

– Myślę, iż te targi mają dobrą przyszłość. Niezależnie od tego co myślimy, to nie ma jednak odwrotu od odnawialnych źródeł energii. Wynika to m.in. z faktu, iż pokłady węgla są coraz głębiej, a ich eksploatacja drożeje. Nie ma odwrotu od pójścia w atom i OZE. Dlatego sądzę, iż te targi będą jeszcze potrzebne jako platforma, gdzie w jednym miejscu możliwe będzie poznanie różnych rozwiązań. Świadczy o tym sama frekwencja – dodaje prezes ośrodka wystawienniczego.

18.02.2025. Kielce. Targi Energetyki i Elektrotechniki. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wśród prezentowanych produktów można znaleźć m.in. przemysłowe magazyny energii. Patryk Matera, Solution Manager w firmie Huawei Polska podkreśla, iż jednym z głównych problemów związanych z gromadzeniem energii jest przestrzeń. Zaznacza, iż urządzenia wyposażone w chłodzenie powietrzem z uwagi na swoje rozmiary nie mogą być wykorzystywane w każdym miejscu. Rozwiązaniem tej kwestii ma być stworzony przez Huawei hybrydowy magazyn energii Luna2000.

– System chłodzenia cieczą był oczekiwany na rynku. Jednak my poszliśmy o krok dalej. Nasze rozwiązanie jest hybrydowe. Oznacza to połączenie klimatyzatora, pompy ciepła oraz jeszcze odzysku energii wewnątrz systemu jej magazynowania w celu jak najmniejszej autokonsumpcji w zakresie jego utrzymania – tłumaczy.

– To co jest ważne w skali przemysłowych urządzeń tego typu to tzw. RTE – Round Trip Efficiency, czyli ile tak naprawdę tej energii tracimy na ładowanie i rozładownie naszego magazynu. Wiąże się to często ze stratami. W przypadku naszej firmy, a dokładnie urządzenia, które prezentujemy to możemy pochwalić się wynikiem na poziomie 91,3 proc. jeżeli chodzi o konkurencyjne rozwiązania to mówimy tu o sprawności ładowania i rozładowywania poniżej 90 proc. Ten jeden procent w przyszłości może mieć najważniejsze znaczenie w zakresie eksploatacji magazynów energii – wyjaśnia.

Magazyn energii Luna2000 może zgromadzić choćby 215 kWh. Mimo, iż został stworzony do współpracy z instalacjami przemysłowymi to może być wykorzystywany także w gospodarstwach domowych. Patryk Matera wskazuje, iż magazyn energii może stanowić uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. W przypadku nadwyżki wyprodukowanej energii użytkownik jest zmuszony do montażu ogranicznika mocy na wyjściu do sieci.

– To powoduje, iż nie możemy zarabiać na nadwyżce energii, która najzwyczajniej w świecie trafia do uziemienia. Przemysł w tej chwili potrzebuje systemu magazynowania energii – podkreśla Patryk Matera.

Na Targach Enex nie brakuje także premier. Jedną z nich jest prezentowana przez polską firmę OEM Energy pompa ciepła VARMERO. Jacek Osiński, przedstawiciel przedsiębiorstwa wyjaśnia, iż innowacyjność prezentowanego urządzenia polega na tym, iż jest propanowa pompa ciepła.

– Nie jest to całkowicie nowe rozwiązanie opracowane przez nas. Jednak nowością jest to, iż dzięki odpowiedniej konstrukcji pompa jest cicha. Jest to jej unikalna cecha, co w szczególnych warunkach zabudowy jednorodzinnej lub szeregowej ma duży wpływ na komfort życia. Certyfikowana głośność najcichszej z pomp wynosi 41 decybeli. To był nasz główny cel, aby przy zachowaniu wszystkich parametrów eksploatacyjnych stworzyć urządzenie przyjazne środowisku pod względem akustycznym – podkreśla.

18.02.2025. Kielce. Targi Energetyki i Elektrotechniki. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Pompy VARMERO są wykonywane w trzech poziomach mocy – 8 kW, 12 kW oraz 20 kW. Wszystko w zależności od wielkości budynku w jakim urządzenie ma być zamontowane. Jacek Osiński przypomina, iż pompę należy dopasować do adekwatnej instalacji lub traktować jako uzupełnienie.

– Pompa nie jest dla wszystkich. Nie można jej traktować jako źródła ciepła oderwanego od instalacji. o ile mamy instalację przygotowaną pod pracę z kotłem stałopalnym to musimy zwrócić uwagę czy pompa ciepła nie będzie zużywała dużo energii w sytuacji wymuszania pracy w wysokich temperaturach. Każda pompa ciepła zmuszana do pracy powyżej 50 stopni Celsjusza będzie niestety pomnażała koszty użytkowania – zwraca uwagę.

Oprócz dodatkowych atrakcji i konkursów zwiedzający będą mogli spotkać m.in. influencerów związanych z branżą odnawialnych źródeł energii, a także wziąć udział w grze miejskiej lub quizie wiedzy z zakresu wiedzy technicznej. Targi Enex zakończą się w środę, 18 lutego.


Idź do oryginalnego materiału