Zielona rewolucja w miastach głosem przyrodnika i ekologa

liderzyinnowacyjnosci.com 1 tydzień temu

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski zapraszają dziś na 98 spotkanie KME o godz. 17.30 w Spin PLACE, Klub Rawa, IV piętro w Katowicach, ul. Bankowa 5. Tematem jest „Zielona rewolucja w miastach głosem przyrodnika i ekologa”. Spotkanie także online na Facebooku oraz na kanale YouTube.

YT: https://youtube.com/live/0TR9A1D8AZY?feature=share

Gośćmi KME będą Mikołaj Siemiaszko (przyrodnik, edukator, fascynat sozologii, społecznik) i dr Wojciech Zarzycki (ekolog, botanik, specjalizujący się szczególnie w zagadnieniach dendrologicznych).
„Zielona rewolucja” w miastach się dokonuje, co prawda powoli, ale jednak. Pojawia się wiele fajnych i cennych z perspektywy przyrody działań jak tworzenie nowych form ochrony przyrody, edukowanie o miejskiej przyrodzie, inwentaryzowanie cennych miejsc, czy podejmowane inne działania mające na celu ochronę cennych siedlisk. Niestety ta „Zielona rewolucja” jest okazją do działań z zakresu greenwashingu takich jak sadzenie drzew i innych roślin, do których produkcji wykorzystuje się torf, zalesianie cennych łąk, tworzenie tzw. łąk kwietnych w miejscach już dobrze funkcjonujących muraw, stawianie „edukacyjnych” pasiek, czy domków dla owadów, tworzenie „eko-evetów” z tworzeniem „lasów w słoiku”, „ogrodów deszczowych” w czasie gdy zasypywane są naturalne rozlewiska i budowane są tam hale czy bloki oraz podejmuje się wiele innych drogich realizacji, które w żaden sposób nie przyczyniają się do ochrony lokalnej przyrody.” (Mikołaj Siemiaszko)

„Jednym z najbardziej znamiennych świadectw wpływu człowieka na polskie ekosystemy są uprawy sosny. Są wszędzie, to najpospolitsze drzewo w Polsce, najliczniejszy duży organizm. A przecież naturalnie rośnie na siedliskach inicjalnych, jest poskręcana, rozłożysta, często karłowata. Tymczasem 5 mln hektarów w naszym kraju zajmują plantacje sosny, której forma jest nietypowa dla gatunku, nienaturalna a każdy „typowy” okaz jest eksterminowany, bo nie nadaje się na deski. Jednak więcej jak 3/4 ludzi nie dostrzega żadnej różnicy pomiędzy taką plantacją a lasem naturalnym.” (dr Wojciech Zarzycki)

Mikołaj Siemaszko – pomaga w działaniach na rzecz ochrony przyrody na terenie całego kraju. Członek ministerialnego zespołu ds. Owadów zapylających. Autor licznych artykułów popularno-naukowych. O przyrodzie myśli w sposób nieszablonowy. Jego główne zainteresowania to zależności między organizmami w ekosystemach.

dr Wojciech Zarzycki – autor blisko 30 publikacji naukowych i popularnonaukowych. W latach 2017-2019 pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. w tej chwili prowadzi działalność edukacyjną i ekspercką z zakresu ekologii i dziedzin pokrewnych, w szczególności w kontekście zarządzania zielenią tak, by uznawać ją za nieodłączny element złożonego ekosystemu miejskiego.

Rozmowę z gośćmi KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Zapraszamy do zadawania pytań gościom.

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, iż żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, iż w tej chwili potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu realizowane są raz w miesiącu o godz. 17.30.

Idź do oryginalnego materiału