Podczas sesji Rady Miejskiej Ziębic, która odbyła się 15 lipca, zapadła decyzja o utworzeniu Spółdzielni Energetycznej ZIĘBICE. W inicjatywę, zainicjowaną przez burmistrza Mariusza Szpilarewicza, na początku zaangażują się Gmina Ziębice oraz dwie spółki komunalne: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ziębicach oraz Zakład Usług Komunalnych. Obie jednostki, jako duzi odbiorcy energii, będą współtworzyć zręby lokalnej spółdzielni.
- Mamy coraz więcej własnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach gminnych, takich jak hala sportowa, świetlica w Kalinowicach, remiza w Czerńczycach czy szkoły. Własna spółdzielnia pozwoli nam produkować prąd na własne potrzeby i unikać kosztów związanych z zakupem energii od monopolistycznych dostawców - podkreśla burmistrz Szpilarewicz.
Na czym polega działalność spółdzielni energetycznej?
To forma prawna umożliwiająca mieszkańcom wspólne wytwarzanie, obrót, dystrybucję i magazynowanie energii, głównie elektrycznej, pochodzącej z odnawialnych źródeł. Członkowie spółdzielni - osoby fizyczne i prawne - zarządzają nią wspólnie i korzystają ze wspólnych korzyści, takich jak tańsza energia, bezpieczeństwo dostaw i możliwość sprzedaży nadwyżek.
Nowa spółdzielnia będzie otwarta także dla innych podmiotów oraz mieszkańców, którzy zechcą do niej przystąpić. To pierwszy krok ku energetycznej niezależności Ziębic i inwestycja w przyszłość gminy.
- W czasach dynamicznego wzrostu cen energii, taka inicjatywa to nie tylko oszczędność, ale też sposób na budowanie lokalnej odporności energetycznej - dodaje burmistrz.
Czytaj także:
Kamieniec ząbkowicki. 53-latek chciał podpalić budynek