Żegnamy kolejnego lubelskiego sokoła. Borowy nie żyje

2 tygodni temu
Zdjęcie: Żegnamy kolejnego lubelskiego sokoła. Borowy nie żyje


Nie przeżył jeden z młodych sokołów, które wykluły się w tym roku w gnieździe na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. To samiec Borowy. Informację przekazało Nadleśnictwo Garwolin.

„Wczoraj, późnym wieczorem, otrzymaliśmy informację o śmierci Borowego. Nie znamy przyczyny, wiemy jedynie, iż 15 czerwca telemetria przesłała dane z czujników w niej umieszczonych, świadczące o śmierci ptaka” – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych na portalu Facebook.

„Statystyka jest nieubłagana. Pierwszy rok przeżywa tylko około 1/4 – 1/3 młodych ptaków. Dlatego właśnie tak ważna jest ochrona czynna najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt” – piszą leśnicy.

Przypomnijmy, iż w tym roku w marcu samica Wrotka zniosła cztery jaja, z których wykluły się trzy młode. Niestety pod koniec kwietnia okazało się, iż partner Wrotki, Czart został otruty.

Wszystkie pisklęta z tegorocznego lęgu lubelskich sokołów zostały wyposażone w nadajniki telemetryczne w formie plecaków, które pozwalają na dokładne monitorowanie ptaków po opuszczeniu przez nie gniazda.

TSpi / opr. LisA

Fot. Nadleśnictwo Garwolin, Lasy Państwowe Facebook

Idź do oryginalnego materiału