Zbiornik Racibórz Dolny. Coraz mniej wody w obiekcie [ZDJĘCIA]

1 dzień temu

Zbiornik Racibórz Dolny może przyjąć do 185 mln m sześc. wód wezbraniowych Odry. Celem jest spłaszczenie fali. W poniedziałek do godz. 16 przyjął około 108 mln m sześc. We wtorek o godz. 9 wody było już 147 mln m sześc., co stanowi około 80% jego pojemności. Zgodnie ze stanem na godz. 6 rano w środę 18 września, zapełnienie wyniosło 137,9 mln m sześc., czyli około 74,5% pojemności. O godz. 12 były to 132 mln m sześc. Zrzut wody ze zbiornika wynosi około 780 m3 na sekundę i taki ma być utrzymywany w najbliższym czasie.

Zbiornik Racibórz Dolny. Co działo się wcześniej?

Zgodnie z wtorkowym popołudniowym komunikatem, od godzin porannych 17 września na zbiorniku Racibórz Dolny dopływ zrównał się z odpływem. Aktualnie woda odpływa z obiektu samoczynnie w sposób zgodny z zapisami instrukcji. Zamknięte są zasuwy upustów dennych.

Od godzin popołudniowych we wtorek, z uwagi na zmniejszony dopływ, powinna zacząć obniżać się rzędna na zbiorniku. Wody Polskie informują, iż potem uruchamiane będą upusty denne, dzięki których, oraz zasuw w przęsłach, zbiornik będzie opróżniany.

Wcześniej, w poniedziałek, gliwicki oddział Wód Polskich tłumaczył, iż zbiornik został uruchomiony zgodnie z instrukcją, w optymalnym momencie, tak żeby przyjąć nie tylko początek fali, ale całą falę. Podkreślono, iż gdyby nie rozpoczął piętrzenia, skutki poniżej zbiornika byłyby o wiele większe.

We wtorek napisano, iż tendencja wodowskazowa jest spadkowa. Zbiornik przyjął falę, a dopływ do niego będzie się stabilizował. Podano również, iż doszczelniono miejsce wysiąku w rowie opaskowym na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny. Konieczność interwencji stwierdzono podczas nocnego dyżuru. Innych nieprawidłowości nie ma. Mechanizmy wlotowe i upustowe działają poprawnie.

Zbiornik Racibórz Dolny

Oficjalnie otwarty został w czerwcu 2020 r. To największy taki obiekt w Polsce. Jego pojemność wynosi 185 mln mł, zajmuje powierzchnię 2600 ha, zapora czołowa jest długa na 4 km, lewobrzeżna ma 9,6 km, a prawobrzeżna – 8,8 km. Zapory ziemne wznoszą się na 10 m.

Zbiornik Racibórz Dolny zajmuje tereny należące do Raciborza oraz gmin Krzyżanowice, Kornowac, Lubomia i Gorzyce. Na ponad 2600 ha znajdują się: czasza zbiornika, obwałowania, kanał zrzutowy i obiekty melioracyjne regulujące stosunki wodne na przyległym terenie.

Zbiornik Racibórz Dolny – przeniesiono wieś z cmentarzem


Kluczowym elementem zbiornika Racibórz Dolny jest budowla przelewowo-spustowa wyposażona w sześć zasuw głównych, których praca odbywa mechanicznie (ręcznie) oraz automatycznie (zdalnie). Każda z zasuw ma ponad 8,5 m wysokości, a podnoszona jest na blisko 9 m.

Otwierając zbiornik informowano, iż ma zacząć działać przy wartości przepływu wody w Odrze powyżej 1210 m3/s, a dzięki redukcji fal powodziowych podczas katastrofalnych wezbrań na Odrze ochroni około 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, w tym takich miast jak Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława i Wrocław.

Zbiornik Racibórz Dolny. Parametry techniczne

  • poziom korony zapory – 197,50 m n.p.m.
  • maksymalny poziom piętrzenia – 195,20 m n.p.m.
  • objętość wody przy maksymalnym piętrzeniu – 185 mln m3
  • maksymalna powierzchnia zwierciadła wody – 26,3 km
  • długość całkowita zapór ziemnych – 22,4 km
  • maksymalna wysokość zapór ziemnych – 11,1 m

Przeczytaj także: Będzie stan klęski żywiołowej. 1,5 m więcej wody niż w 1997 r

Idź do oryginalnego materiału