Jan i Andrzej - to imiona dwójki synów polityka Suwerennej Polski (od 2012 do 2023 roku pod nazwą Solidarna Polska) - Zbigniewa Ziobry. Kiedyś uchodziły za nieco przestarzałe i niemodne, dziś wracają na salony. Jako ciekawostkę warto dodać, iż to imiona, które pojawiły się w jednej z popularnych netflixowych produkcji. Chodzi o serial "1670" i imiona dwójki sąsiadów, szlachciców z wioski Adamczycha. Mowa o Janie Pawle i Andrzeju.
REKLAMA
Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce
Jan i Andrzej, czyli imiona, które na nowo stają się modne
Zbigniew Ziobro prywatnie jest mężem dziennikarki Patrycji Koteckiej-Ziobro. Mają dwóch synów: Jana Jerzego (ur. 31 października 2011) i Andrzeja (ur. 23 października 2015). Ich imiona, chociaż kiedyś należały do grona tych najpopularniejszych i najczęściej nadawanych (lata PRL), to z początkiem lat dwutysięcznych odeszły do lamusa. Wielu rodziców uważało je za staromodne, a wręcz choćby "wujkowate" – jak sądzą użytkownicy naszego forum. Przekłada się to również na ilość nadań, których z roku na rok było coraz mniej. Jednak okazuje się, iż historia (a adekwatnie moda) kołem się toczy i to, co kiedyś było passé, dziś wraca na salony. Tyczy się to także tych dwóch wyjątkowych imion: Jan i Andrzej.
A jak to wygląda w liczbach? Imię Andrzej nadano w ubiegłym roku aż 117 razy, natomiast Jan - tu duże zaskoczenie, bo ta liczba wynosi aż 5277.
Trochę historii, czyli skąd Andrzej i Jan się wzięli?
Andrzej to imię powiązane z Biblią. Nosił je jeden z apostołów, brat Szymona Piotra. Pochodzi ono z języka greckiego, od imienia będącego zdrobnieniem od imion złożonych, zawierających wyraz "aner" – "człowiek, mężczyzna" (inne źródło tłumaczy je też jako: "dzielny, mężny").
Na nasze ziemie przywędrowało stosunkowo późno, początkowo używane w formie Jędrzej - i bardzo popularne wśród szlachty zaściankowej. Jednak z biegiem lat (np. już w wieku XIX), w księgach chrztów można już doszukiwać się imion w znanej już dziś formie "Andrzej".
Natomiast imię pochodzi z hebrajskiego słowa "johhanan" i znaczy "Bóg jest łaskawy" lub "Jahwe się zmiłował". Imię to nosił jeden z apostołów. Zostało przejęte najpierw do greki, a potem do łaciny. Rozpowszechniło się we wszystkich krajach chrześcijańskich. "Jan jest często uważany za imię o silnym charakterze i odwadze. Osoby o tym imieniu są zwykle ludźmi pełnymi energii, którzy gwałtownie dostrzegają możliwości i są skłonni do wyzwań" - podaje portal jakiemie.pl.