🔴 Zawiadomienie w sprawie afery śmieciowej w Bochni! Radni zdecydowali o skierowaniu sprawy do prokuratury [PEŁNA TREŚĆ ZAWIADOMIENIA]

bochniazbliska.pl 2 godzin temu

Mocnym punktem wczorajszej trwającej blisko 11 godzin sesji Rady Miasta była prezentacja zawiadomienia, jakie dzień przed sesją trafiło do Jana Balickiego przewodniczącego Rady Miasta w Bochni. Jego autor – anonimowy mieszkaniec Bochni w szczegółowy sposób wskazał na nieprawidłowości, jakich dopuszcza się nowa firma odbierająca śmieci z terenie miasta. Obecni na posiedzeniu radni przy 16 głosach za, jednym wstrzymującym się zdecydowali o skierowaniu sprawy do Prokuratury.

Autor zawiadomienia w dokumencie liczącym 16 stron (pełna wersja poniżej) poprosił o pilne podjęcie działań wyjaśniających i kontrolnych w sprawie podejrzenia szeregu nieprawidłowości związanych z odbieraniem odpadów z terenu Bochni. Oprócz obszernego dokumentu autor zawiadomienia dołączył liczne nagrania video, które obrazują wskazane nieprawidłowości.

Chodzi między innymi o mieszanie odpadów różnych frakcji, odbiór odpadów poza ustalonymi godzinami. Wskazał także na brak bazy u wykonawcy usługi oraz podpowiedział władzom miejskim, gdzie powinny być naliczane kary za łamanie zapisów umowy.

Publikacja dokumentu wywołała poruszenie u władz miasta (burmistrz nie było na sali).

Trudno się odnosić do tego. Sam przewodniczący nie wie skąd się ten dokument wziął – podkreślał Filip Pach zastępca burmistrza nawiązując do informacji Jana Balickiego, który powiedział, iż materiały dostał w zaklejonej kopercie.

Byłbym daleki od przedstawienia tego, bez sprawdzenia choćby przez urząd – podkreślał Pach.

Pracownicy UM wystąpią do wykonawcy o wyjaśnienia, podstawa jest przekazanie nam tych nagrań – dodał Wojciech Woźniczka, drugi z wiceburmistrzów.

Ta sprawa wymaga kontroli z różnych względów, mamy tu zagrożenie natury sanitarnej – podkreślał z kolei przewodniczący RM w Bochni Jan Balicki, mocno poruszony prezentowanym materiałem.

Wojciech Woźniczka zapewniał, iż miasto przez cały czas monitoruje sprawę odbioru odpadów przez firmę PUK TAMAX.

Coraz częściej są dni, iż nie mamy żadnych zgłoszeń ewentualnych uchybień. Obserwujemy spadek odpadów zmieszanych, ale wzrost segregowanych. Mamy też duży wzrost odpadów biodegradowalnych – podkreślał wiceburmistrz Woźniczka, po raz kolejny apelując o przekazanie prezentowanych nagrań.

Niektóre zapisy w tym zawiadomieniu wskazują, iż pewne informacje, które wyszły z urzędu nie mają pokrycia z tym, co widzimy – zwrócił uwagę Jan Balicki nawiązując do informacji przekazywanych podczas poprzednich sesji przez urzędników magistratu.

Po tym, jak Wojciech Woźniczka po raz kolejny wystąpił o przekazanie materiałów video obrazujących nieprawidłowości, pojawił się wniosek o przekazanie tego zawiadomienia do Prokuratury.

Zgłosił go radny Bogdan Kosturkiewicz.

Radny Marek Bryg odniósł się do wypowiedzi zastępcy burmistrza Wojciech Woźniczki.

Właśnie wyszło, jak pan monitoruje sprawę śmieci – skomentował krótko.

Radna Sylwia Pachota-Rura z kolei zwróciła uwagę, czy prezentacja wizerunku pracowników firmy odbierającej odpady (filmy video) nie jest złamaniem prawa.

Do dyskusji włączył się jeszcze wiceprzewodniczący Marek Rudnik.

Przekazanie tych informacji radnym było dobrym rozwiązaniem – podsumował wiceprzewodniczący.

Na sam koniec radny Stabrawa, apelował, by sprawą zajął się najpierw UM w Bochni. Ostatecznie jednak pod głosowanie został poddany wniosek Radnego Bogdana Kosturkiewicza. Przy 16 głosach za radni zdecydowali o skierowaniu sprawy do prokuratury.

Idź do oryginalnego materiału