Zatrudnienie w PEJ rośnie, a prace nad elektrownią jądrową na Pomorzu bez opóźnień w kluczowym zakresie

enerad.pl 1 dzień temu

Realizacja projektu jądrowego bez opóźnień w podstawowym zakresie

Jak poinformowało Ministerstwo Przemysłu w odpowiedzi na interpelację poselską, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, odpowiedzialne za realizację umowy ESC, dostarczyło wszystkie produkty w ramach podstawowego zakresu kontraktu. Opóźnienia dotyczą jedynie działań dodatkowych, w tym niektórych badań geotechnicznych.

Resort zaznaczył, iż wykonawca podejmuje działania minimalizujące skutki opóźnień – m.in. prace prowadzone są całodobowo, a na miejsce wprowadzono dodatkowy sprzęt. w tej chwili wykonano już 98,3% robót wiertniczych. Spółka PEJ na bieżąco monitoruje realizację kontraktu, by utrzymać zaplanowany harmonogram inwestycji.

Nowa umowa EDA i przygotowania do EPC

28 kwietnia 2024 r. podpisano nową umowę pomostową EDA (Engineering Development Agreement), która ma zapewnić lepszą koordynację i nadzór nad współpracą z konsorcjum Westinghouse-Bechtel do końca 2025 r. Nowy kontrakt wprowadza m.in. ulepszenia w procedurach odbioru oraz częściową zmianę modelu wynagradzania.

Trwają też wewnętrzne przygotowania do negocjacji docelowej umowy EPC – najważniejszego kontraktu realizacyjnego. Jak poinformował resort, część zapisów z EDA zostanie przeniesiona do EPC, co ma przyspieszyć negocjacje. Podpisanie umowy EPC będzie jednak uzależnione od zgody Komisji Europejskiej na mechanizm wsparcia oraz dokapitalizowanie PEJ przez Skarb Państwa kwotą 60 mld zł.

Zatrudnienie w PEJ dynamicznie rośnie

W 2024 roku zatrudnienie w Polskich Elektrowniach Jądrowych wzrosło o 23%, a w kluczowych działach technicznych i jądrowych – o ponad 40%. Spółka intensywnie rekrutuje, by zabezpieczyć kompetencje potrzebne do realizacji inwestycji. Do współpracy pozyskano także ekspertów z Europy i Kanady, którzy wspierają PEJ na etapie przygotowań projektowych i formalnych.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – podstawowe informacje

Planowana elektrownia jądrowa na Pomorzu ma składać się z trzech reaktorów AP1000 od amerykańskiej firmy Westinghouse. Łączna moc jednostek wyniesie 3,75 GW. Koszt inwestycji, według notyfikacji złożonej do Komisji Europejskiej, to 192 mld zł. Uruchomienie pierwszego reaktora przewidziano na 2036 rok.

Zobacz również:
  • Polskie firmy chcą budować elektrownię jądrową. Brakuje im pieniędzy i certyfikatów
  • Aktualizacja PPEJ: Pierwsza polska elektrownia jądrowa ruszy w 2036 roku. Bełchatów i Konin na czele wyścigu o lokalizację drugiej elektrowni
  • Elektrownia jądrowa na Pomorzu: kto dostarczy paliwo? Westinghouse czy Francuzi?

Źródło: PAP, PEJ

Idź do oryginalnego materiału