Zastrzegasz numer PESEL? Ministerstwo z ważnym komunikatem

kamienskie.info 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Clipboard01


Dlaczego warto zastrzec swój numer PESEL, jak cofnąć zastrzeżenie i i czemu to musi chwilę potrwać? Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia w specjalnym komunikacie.

Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej czy numer PESEL klienta jest zastrzeżony. Zastrzec numer możemy bez problemu. Zastrzeżenie oznacza, iż oszust nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. 4 mln Polaków już to zrobiło w aplikacji mObywatel. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji wydało istotny komunikat.

Jak można zastrzec w aplikacji swój numer PESEL

Dzięki usłudze „Zastrzeż PESEL” w aplikacji łatwo i gwałtownie można zadecydować o jego statusie. Można wybrać jedną z dwóch opcji:

  • bezterminowo cofnąć zastrzeżenie – oznacza, iż nasz PESEL przestanie być chroniony aż do czasu, gdy ponownie go zastrzeżemy;
  • czasowo cofnąć zastrzeżenie – w tej opcji aplikacja poprosi nas o to, by wyznaczyć dzień i godzinę, kiedy to PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, by ponownie włączyć ochronę.

Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin – informuje MC.

Zbyt częste zmiany statusów mogłyby wprowadzać w błąd firmy i instytucje

Z czego wynika czas oczekiwania? Dotyczy konkretnych sytuacji. 30 minut to przerwa między cofnięciem zastrzeżenia numeru PESEL a ponownym jego zastrzeżeniem. „Ta przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie i aby zapobiec nadużyciom” – czytamy w komunikacie MC.

Została wprowadzona ze względów bezpieczeństwa. Zbyt częste zmiany statusów mogłyby wprowadzać w błąd firmy i instytucje, które weryfikują PESEL – wyjaśnia resort. 12 godzin trzeba zaczekać, jeżeli nie cofnie się zastrzeżenia przed wydaniem bankowi dyspozycji o wypłatę gotówki powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę – czyli 12 900 zł (jeśli cofnie się zastrzeżenie przed wydaniem dyspozycji wtedy czekać nie trzeba).

Ministerstwo wyjaśnia, iż czasy oczekiwania wprowadzono by chronić przed pochopnymi wypłatami gotówki. „Zmniejsza to ryzyko utraty pieniędzy wskutek manipulacji na przykład „na wnuczka” – wyjaśnia resort.

Idź do oryginalnego materiału