Zastosowanie magazynów energii obejmuje:
Wyrównywanie obciążenia: Magazynowanie energii w okresach niskiego zapotrzebowania i jej wykorzystanie w szczytowych okresach, co pozwala na bardziej efektywne zarządzanie zasobami energetycznymi.
Stabilizacja sieci: Pomoc w utrzymaniu jakości i stabilności zasilania w sieci elektroenergetycznej poprzez regulację napięcia i częstotliwości, co minimalizuje ryzyko awarii.
Integracja odnawialnych źródeł energii: Przechowywanie nadmiarowej energii wytworzonej przez odnawialne źródła energii, takie jak wiatr czy słońce, umożliwia bardziej efektywne i stabilne wykorzystanie tych źródeł.
Back-up i awaryjne zasilanie: Zapewnienie niezawodnego zasilania w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej, co jest najważniejsze dla utrzymania ciągłości działania kluczowych systemów i infrastruktury.
Magazynowanie energii pozyskanej z fotowoltaiki
Jak działa magazynowanie energii pozyskanej z fotowoltaiki?
- Panele fotowoltaiczne na dachu czy też przed domem odbierają promienie słoneczne, kiedy świeci słońce. Produkują tym samym prąd i zasilają Twoje urządzenia elektryczne.
- Kiedy fotowoltaika pobiera więcej energii, niż jest to potrzebne do zasilania Twojego domu, nadwyżki trafiają do sieci i są w niej magazynowane.
- Kiedy nie ma odpowiedniej pogody (np. jesienią i zimą) albo jest noc i fotowoltaika nie pracuje na pełnych obrotach, pobierasz wytworzone wcześniej nadwyżki z sieci.
- Musisz rozliczyć się z pobranego prądu.
Net-metering – rozliczenie energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne umieszczone w ogrodzie, na dachu lub przed domem polega na magazynowaniu nadwyżek energii i ich późniejszym wykorzystaniu, gdy produkcja prądu jest niewystarczająca. Rozliczenie ma charakter roczny. Net-metering oznacza opomiarowanie netto.
Net-billing – rozliczanie energii elektrycznej według nowych przepisów z 2022 r. Opiera się na sprzedaży i kupnie energii elektrycznej po określonej cenie rynkowej. System ten obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku.
Eksperci przewidują, iż dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, rozliczających się w systemie net-billing, zasady obowiązujące od połowy 2024 r. mogą być korzystne, jeżeli posiadają magazyny energii.
Tylko wtedy możliwe będzie skuteczne zarządzanie procesem sprzedaży. Chodzi o sprzedawanie energii, gdy jej cena jest wyższa i kupowanie, gdy jest niższa. Jednak taki sposób zarządzania wymaga bieżącego śledzenia aktualnych cen.
W razie pytań i wątpliwości związanych z powyższą materią zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami:
Piotrem Włodawcem: wlodawiec[at]prokurent.com
Łukaszem Moczydłowskim: moczydlowski [at] prokurent.com
Pawłem Wróblewskim: p.wroblewski [at] elbudbis.pl
Autorzy:
Piotr Włodawiec – Radca prawny / Starszy Partner
Łukasz Moczydłowski – Adwokat / Starszy Partner
Paweł Wróblewski – Prezes Zarządu ElbudBis
Relkonds
Materiał przygotowany we współpracy z: