Według międzynarodowego sondażu, coraz mniej Niemców opowiada się za większą ochroną klimatu. Tylko około 40 procent respondentów przez cały czas uważa, iż Niemcy powinny więcej robić w celu ochrony klimatu, jak poinformował we wtorek (22.04.) instytut badań opinii publicznej Ipsos w Hamburgu. Dwa lata temu odsetek ten wynosił 55 procent. Około połowy Niemców poczuwa się do odpowiedzialności – w 2021 r. liczba ta wynosiła około 70 procent.
Według ankiety przeprowadzonej w 32 krajach, 80 procent Niemców jest zaniepokojonych konsekwencjami zmian klimatu w innych krajach, a 60 procent konsekwencjami we własnym kraju. W większości innych państw objętych badaniem trend ten jest mniej wyraźny lub choćby odwrócony. Ogólnie rzecz biorąc, obawy dotyczące skutków są większe tam, gdzie zmiany klimatu są już bardziej zauważalne.
Niemcy, Polacy i Francuzi sceptyczni wobec elektrycznych aut
Wielu Niemców obawia się wyższych cen energii. Trzech na pięciu Niemców uważa, iż przejście na odnawialne źródła energii doprowadzi do wzrostu cen energii – to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Jeden na dwóch Niemców uważa również, iż samochody elektryczne są tak samo szkodliwe dla środowiska, jak samochody konwencjonalne. Również w tym przypadku odsetek sceptyków w Niemczech jest wyższy niż w przeważającej liczbie innych badanych krajów. Tylko we Francji (58%) i w Polsce (55%) sceptyków tych jest więcej.
Na całym świecie przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną jest postrzegane raczej pozytywnie. jeżeli chodzi o korzyści, nieznaczna większość (52 procent) w Niemczech dostrzega pozytywne konsekwencje dla jakości powietrza, a około jednej czwartej dla systemu opieki zdrowotnej. Tylko niespełna jedna piąta osób uważa, iż transformacja energetyczna będzie miała pozytywny wpływ na liczbę miejsc pracy.
Niemcy o szkodliwości zmian klimatu dla zdrowia
Według ankiety, prawie jeden na dwóch Niemców (45%) uważa, iż zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego. Jednak około jedna czwarta jest również przekonana, iż wśród naukowców zajmujących się klimatem przez cały czas nie ma zgody co do skutków zmian klimatu.
Według Ipsos, dane te pochodzą z badania „People and Climate Change: Public Attitudes to the Climate Crisis and the Transition to Net Zero”. W ankiecie internetowej przeprowadzonej między 24 stycznia a 7 lutego 2025 r. wzięło udział prawie 24 000 osób w 32 krajach. W Niemczech około 1000 respondentów było w wieku od 16 do 74 lat.