Zaskakująca obietnica Donalda Tuska

1 tydzień temu

Polska obchodzi dwudziestą rocznicę wejścia do Unii Europejskiej. Z tej okazji premier Donald Tusk zabrał głos, odnosząc się do sytuacji Wielkiej Brytanii, która opuściła Wspólnotę w 2020 roku. Wygłosił on obietnicę, która była zaskakująca.

Donald Tusk napisał na platformie X: \”Podczas gdy my obchodzimy 20 lat w Unii, w Wielkiej Brytanii trwa ostra dyskusja wywołana prognozą Banku Światowego, według której w 2025 roku dochód na głowę będzie wyższy w Polsce niż w UK. Oto co obiecuję: na 25 rocznicę Polacy będą bogatsi niż Brytyjczycy. Lepiej pozostać w Unii!\”

Premier odniósł się również do słów lidera Partii Pracy, Keira Starmera, z ubiegłego roku, który, powołując się na dane Banku Światowego, prognozował, iż \”do 2030 roku Polska może być bogatsza od Wielkiej Brytanii\”. Wskazał on, iż w latach 2010-2021 średni roczny wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wynosił 0,5%, a Polski 3,6%. Ponadto w 2021 roku wartość PKB na jednego mieszkańca wynosiła odpowiednio 44 979 dolarów dla Wielkiej Brytanii i 34 915 dolarów dla Polski.

Szef rządu podkreślił także, iż w tej chwili Polska zbliża się do strefy euro oraz najbogatszych krajów, jak Francja czy Anglia, co potwierdzał także Adam Glapiński, prezes NBP.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski do 3,0% w 2024 roku, a głównymi czynnikami tego wzrostu mają być m.in. odbicie konsumpcji prywatnej, spadająca inflacja, wzrost płac realnych, napięty rynek pracy oraz wzrost świadczeń socjalnych. Reformy strukturalne i fundusze unijne mają przyczynić się do wzrostu inwestycji w kraju w kolejnym roku.

Mimo to prognoza wzrostu PKB na 2025 rok pozostaje niezmieniona i wynosi 3,4%. CNN niedawno podkreśliła, iż ponad trzydzieści lat po upadku komunizmu Polacy są bogatsi niż kiedykolwiek wcześniej. Dodatkowo eksperci wskazują, iż Polska jest największym beneficjentem rozszerzenia Unii Europejskiej, a wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kraju wzrosła o ponad 200 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 20 lat od przystąpienia do Wspólnoty.

This page imported from Bejsment

Idź do oryginalnego materiału