Zarzut pod adresem Donalda Tuska. Chodzi o cenzurę

3 godzin temu
Zdjęcie: Donald Tusk, fot. Paweł Supernak/PAP


Organizatorzy konferencji prasowych premiera Donalda Tuska uniemożliwiają niektórym dziennikarzom wykonywanie ich obowiązków poprzez blokowanie uczestniczenia w konferencjach oraz utrudnianie zadawania pytań - ocenił szef KRRiT Maciej Świrski w liście skierowanym do RPO Marcina Wiącka.


"Ograniczając prawa dziennikarzy do informacji publicznej i krytyki prasowej, a także zakłócając dostęp obywateli do rzetelnej i prawdziwej informacji, naruszają zarówno Konstytucję RP, jak i Prawo prasowe" - oceniono w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zawiadomienia do prokuratury

Świrski w liście z 8 listopada wskazał, iż kolejny raz pojawiły się doniesienia o utrudnianiu pracy dziennikarzom niektórych mediów przez organizatorów konferencji prasowych premiera Donalda Tuska. Wyjaśnił, iż "dziennikarka 'Tygodnika Solidarność' została pozbawiona możliwości doprecyzowania pytania zadanego premierowi, podczas gdy wcześniej dziennikarze innych mediów swobodnie zadawali swoje pytania".

Przypomniał, iż "w podobnej sprawie zwróciła się również do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji TV Republika, której dziennikarze nie byli wpuszczani na konferencje prasowe byłego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, a reporterowi TV Republika grożono odebraniem możliwości uczestniczenia w konferencji prasowej premiera Donalda Tuska, jeżeli jego pytania nie zostaną zaakceptowane".

Mój list do RPO. Dalsze działania w toku. https://t.co/wEm5yG6iA5

— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) November 8, 2024

Szef KRRiT przypomniał, iż w tej sprawie w maju skierował dwa zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa związanego z ograniczaniem prawa do informacji publicznej i krytyki prasowej.

W liście Maciej Świrski zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich "o zainteresowanie tą sprawą w kontekście utrudniania przez przedstawicieli obecnego rządu dostępu obywateli do informacji, cenzury i uniemożliwiania dziennikarzom wykonywania ich obowiązków wynikających z art. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe".

PAP

Idź do oryginalnego materiału