Wyobraź sobie rzekę wijącą się wśród skał, z brzegami porośniętymi lasem pełnym przyrodniczych perełek i naturalną ciszą, która koi nerwy. Tak właśnie wygląda Dolina Bobru, czyli cel naszej kolejnej bezpłatnej wędrówki z cyklu #NaŚcieżkachNatury. Wyruszamy 20 lipca, o godzinie 9.30 z Jeleniej Góry.
Aby wziąć udział w wędrówce, wystarczy wysłać zgłoszenie przez formularz:


Co nas czeka?
Z Jeleniej Góry ruszymy leśnymi ścieżkami na Wzgórze Krzywoustego, by spojrzeć na dolinę z lotu ptaka i złapać trochę oddechu. Potem przez las dotrzemy do malowniczo położonego gościńca Perła Zachodu nad Jeziorem Modrym – tam przewidziana jest dłuższa przerwa: na prowiant, relaks i aktywności prowadzone przez nasze edukatorki. Do Jeleniej Góry wrócimy idąc wzdłuż rzeki Bóbr i wypatrując ptaków. Uwaga: ostateczny przebieg trasy może ulec zmianie – zależnie od pogody i potrzeb grupy.
Najważniejsze informacje
Zbiórka: 20.07.2025, godz. 9:30, Jelenia Góra
(dokładna lokalizacja po wysłaniu zgłoszenia)
Wędrówka jest bezpłatna, ale liczba miejsc ograniczona
– obowiązuje formularz zgłoszeniowy
Czas trwania: ok. 5 godzin
Dystans: ok. 7 km
Trasa: łatwa, urozmaicona (leśne ścieżki, ścieżki wzdłuż rzeki, punkty widokowe)
Zasady udziału
- Wypełnienie formularza jest zobowiązaniem do uczestnictwa – prosimy o przemyślane zgłoszenia i poinformowanie nas w przypadku rezygnacji z wycieczki. W ten sposób z miejsca skorzysta inna osoba.
- Uczestnikami wędrówki mogą być mieszkańcy województwa dolnośląskiego.
- W czasie wędrówki nie spożywamy alkoholu i nie palimy wyrobów tytoniowych.
- Uczestnicy we własnym zakresie zapewniają sobie prowiant i ubezpieczenie NNW.
- Wycieczka odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych (jednak trasa może ulec lekkim modyfikacjom, jeżeli pogoda utrudniałaby wędrówkę).
- Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział tylko pod opieką dorosłych
- Nie palimy i nie pijemy alkoholu w czasie wędrówki
- Jeśli nie możesz przyjść – poinformuj nas koniecznie, by ktoś inny mógł zająć Twoje miejsce!
Co ze sobą zabrać?
- wygodne buty do wędrówek,
- strój adekwatny do pogody (np. kurtka przeciwdeszczowa, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne),
- krem z filtrem UV, opryski anty-kleszczowe
- prowiant, napoje
- naładowany telefon komórkowy
- otwartą głowę i dobry nastrój!
Kto poprowadzi wycieczkę?
Magdalena Berezowska-Niedźwiedź: absolwentka ochrony środowiska (specjalizacja – ekologia człowieka). Od wielu lat zaangażowana w realizację projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju, ochrony przyrody i społeczeństwa obywatelskiego. Szczególnie związana z ochroną drzew – działaniami dotyczącymi ochrony zagrożonych siedlisk oraz gatunków. Z zamiłowania (i z wykształcenia) przyrodnik, Certyfikowany Inspektor Drzew, edukator outdoorowy. Autorka i współautorka licznych materiałów edukacyjnych i informacyjnych o charakterze przyrodniczym i edukacyjnym. Bierze udział w projektach i kursach lasoterapeutycznych, zarówno jako uczestniczka, jak i prowadząca. Intensywnie dba o swój rozwój zawodowy i osobisty. Lubi włóczyć się po lesie i w nim spać. Na co dzień jest edukatorką w EkoCentrum Wrocław.
Monika Szyrmer – absolwentka ochrony środowiska, przewodniczka górska, wspinaczka, miłośniczka przyrody. Na co dzień zajmuje się edukacją ekologiczną (w tym terenową) oraz przewodnictwem górskim. Uczestniczyła w realizowanych w województwie dolnośląskim projektach przyrodniczych poświęconych ochronie motyli niepylaka apollo i przeplatki maturny i projektach dotyczących turystyki zrównoważonej. Jest autorką publikacji o tematyce edukacyjnej, przyrodniczej i turystycznej.
Projekt finansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji: https://fer.org.pl/projekty/na-sciezkach-natury-2025/