Planowana od wielu lat modernizacja zapory wodnej w Pilchowicach wymaga spuszczenia wody z jeziora. Wiceprezes Tauron Ekoenergia wskazuje, kiedy mogą rozpocząć się prace.
Przygotowania do tej wielomilionowej inwestycji rozpoczęły się wiele lat temu. „Trwające w tej chwili przygotowania do modernizacji zapory, są ostatnim etapem Strategicznego Projektu Inwestycyjnego „EW Pilchowice I – modernizacja elektrowni wodnej”. Celem modernizacji jest poprawa stanu technicznego budowli i urządzeń hydrotechnicznych oraz zwiększenie przepustowości urządzeń zrzutowych w celu bezpiecznego przeprowadzania wód powodziowych” – tłumaczyła w rozmowie z Lwówecki.info jeszcze w 2021 roku Anna Ciszewska-Swat z TAURON Ekoenergia.
Początkowo prace modernizacyjne zaplanowano na lata 2022-2023. Z tych jednak nic nie wyszło. Inwestor przez lata gromadził kolejne dokumentacje, pozwolenia i co najważniejsze zabiega o środki.
Teraz, po wielkiej powodzi coraz więcej osób dostrzega konieczność modernizacji stulatki. – To jest bardzo potrzebna inwestycja. – zapewnia w rozmowie z Lwówecki.info wiceprezes Tauron Ekoenergia Wiesław Zieliński, który tłumaczy, iż pod względem dokumentacji i pozwoleń instytucja jest już przygotowana. – Generalnie rzecz biorąc teraz sprowadza się to do ogromnych środków finansowych. Planujemy de facto wszystkie te plany remontowe, modernizacyjne elektrowni wodnej i zapory pilchowickiej, bo tutaj chodzi głównie o zaporę pilchowicką od strony wodnej, rozpocząć w przyszłym roku, w roku 2025. – wskazuje wiceprezes Zieliński.
Jak słyszeliśmy już wcześniej w ramach prac przewidziano kompleksową modernizację obiektów zbiornika wodnego w zakresie m.in. zasuw turbinowych, zasuw upustów dennych, zapory od strony odwodnej, sztolni obiegowej oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu. Z korony zapory znikną także znane nam barierki. Te zastąpione zostaną nowymi i bardziej bezpiecznymi.
– Niestety do realizacji tego musimy spuścić całkowicie wodę ze zbiornika. – przyznaje wiceprezes Tauron Ekoenergia, który podkreśla, iż na chwilę obecną najważniejszą bolączką w kwestii modernizacji zapory jest gwarancja finansowania inwestycji.
– Szukamy różnych źródeł, myślimy o środkach celowych ze struktur państwowych, bo takie powinny się znaleźć. To jest okres, gdzie należy naciskać też w stronę rządu, by oni również widzą w tym momencie, co znaczy ochrona przeciwpowodziowa, co znaczą zbiorniki te retencyjne zbierające wodę w tych chwilach, kiedy to spiętrzenie jest naprawdę bardzo, bardzo duże i odpowiednia wytrzymałość tych budowli – wskazywał podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim Mariusz Łabuń Dyrektor Departamentu Elektrowni Wodnych Tauron Ekoenergia.
Po wielkiej powodzi 2024 wokół planowanej przez Tauron inwestycji tworzy się samorządowa koalicja, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności modernizacji i wzmocnienia ponad stuletniej zapory wodnej, która de facto zapobiegła dramatowi na położonych poniżej terenach. Mówi się choćby o konieczności zwiększenia pojemności zbiornika pilchowickiego oraz konieczności zwiększenia wytrzymałości zapory, by następnym razem nie było obaw, czy zapora wytrzyma.
Na razie nikt jednak nie mówi o możliwych zagrożeniach związanych ze spuszczeniem wody z jeziora.
Co warto dodać, to 11 października 2024 roku, Wojewoda Dolnośląski zawiadomił, iż Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu przeprowadził ocenę oddziaływania na obszar Natura 2000 przedsięwzięcia pn.: „Elektrownia Wodna Pilchowice I – modernizacja obiektów zbiornika wodnego”, w ramach postępowania wszczętego w dniu 31 maja 2023 r. z wniosku Inwestora – TAURON Ekoenergia Sp. z o.o., mającego na celu wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla wskazanego zamierzenia budowlanego. Wobec powyższego Wojewoda informuje o możliwości udziału społeczeństwa w omawianym postępowaniu, w tym o możliwości zapoznania się ze zgromadzoną dokumentacją oraz składania uwag i wniosków. Wszelkie uwagi można składać do dnia 14 listopada 2024 r.