Zaporę wodną w Pilchowicach czeka modernizacja

1 tydzień temu

Planowana od wielu lat modernizacja zapory wodnej w Pilchowicach wymaga spuszczenia wody z jeziora. Wiceprezes Tauron Ekoenergia wskazuje, kiedy mogą rozpocząć się prace.

Przygotowania do tej wielomilionowej inwestycji rozpoczęły się wiele lat temu. „Trwające w tej chwili przygotowania do modernizacji zapory, są ostatnim etapem Strategicznego Projektu Inwestycyjnego „EW Pilchowice I – modernizacja elektrowni wodnej”. Celem modernizacji jest poprawa stanu technicznego budowli i urządzeń hydrotechnicznych oraz zwiększenie przepustowości urządzeń zrzutowych w celu bezpiecznego przeprowadzania wód powodziowych” – tłumaczyła w rozmowie z Lwówecki.info jeszcze w 2021 roku Anna Ciszewska-Swat z TAURON Ekoenergia.

Początkowo prace modernizacyjne zaplanowano na lata 2022-2023. Z tych jednak nic nie wyszło. Inwestor przez lata gromadził kolejne dokumentacje, pozwolenia i co najważniejsze zabiega o środki.

Teraz, po wielkiej powodzi coraz więcej osób dostrzega konieczność modernizacji stulatki. – To jest bardzo potrzebna inwestycja. – zapewnia w rozmowie z Lwówecki.info wiceprezes Tauron Ekoenergia Wiesław Zieliński, który tłumaczy, iż pod względem dokumentacji i pozwoleń instytucja jest już przygotowana. – Generalnie rzecz biorąc teraz sprowadza się to do ogromnych środków finansowych. Planujemy de facto wszystkie te plany remontowe, modernizacyjne elektrowni wodnej i zapory pilchowickiej, bo tutaj chodzi głównie o zaporę pilchowicką od strony wodnej, rozpocząć w przyszłym roku, w roku 2025. – wskazuje wiceprezes Zieliński.

wiceprezes Tauron Ekoenergia Wiesław Zieliński

Jak słyszeliśmy już wcześniej w ramach prac przewidziano kompleksową modernizację obiektów zbiornika wodnego w zakresie m.in. zasuw turbinowych, zasuw upustów dennych, zapory od strony odwodnej, sztolni obiegowej oraz modernizację przelewu kaskadowego i mostu. Z korony zapory znikną także znane nam barierki. Te zastąpione zostaną nowymi i bardziej bezpiecznymi.

Niestety do realizacji tego musimy spuścić całkowicie wodę ze zbiornika. – przyznaje wiceprezes Tauron Ekoenergia, który podkreśla, iż na chwilę obecną najważniejszą bolączką w kwestii modernizacji zapory jest gwarancja finansowania inwestycji.

Szukamy różnych źródeł, myślimy o środkach celowych ze struktur państwowych, bo takie powinny się znaleźć. To jest okres, gdzie należy naciskać też w stronę rządu, by oni również widzą w tym momencie, co znaczy ochrona przeciwpowodziowa, co znaczą zbiorniki te retencyjne zbierające wodę w tych chwilach, kiedy to spiętrzenie jest naprawdę bardzo, bardzo duże i odpowiednia wytrzymałość tych budowli – wskazywał podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim Mariusz Łabuń Dyrektor Departamentu Elektrowni Wodnych Tauron Ekoenergia.

Mariusz Łabuń Dyrektor Departamentu Elektrowni Wodnych Tauron Ekoenergia.

Po wielkiej powodzi 2024 wokół planowanej przez Tauron inwestycji tworzy się samorządowa koalicja, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności modernizacji i wzmocnienia ponad stuletniej zapory wodnej, która de facto zapobiegła dramatowi na położonych poniżej terenach. Mówi się choćby o konieczności zwiększenia pojemności zbiornika pilchowickiego oraz konieczności zwiększenia wytrzymałości zapory, by następnym razem nie było obaw, czy zapora wytrzyma.

Na razie nikt jednak nie mówi o możliwych zagrożeniach związanych ze spuszczeniem wody z jeziora.

Co warto dodać, to 11 października 2024 roku, Wojewoda Dolnośląski zawiadomił, iż Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu przeprowadził ocenę oddziaływania na obszar Natura 2000 przedsięwzięcia pn.: „Elektrownia Wodna Pilchowice I – modernizacja obiektów zbiornika wodnego”, w ramach postępowania wszczętego w dniu 31 maja 2023 r. z wniosku Inwestora – TAURON Ekoenergia Sp. z o.o., mającego na celu wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla wskazanego zamierzenia budowlanego. Wobec powyższego Wojewoda informuje o możliwości udziału społeczeństwa w omawianym postępowaniu, w tym o możliwości zapoznania się ze zgromadzoną dokumentacją oraz składania uwag i wniosków. Wszelkie uwagi można składać do dnia 14 listopada 2024 r.

Idź do oryginalnego materiału