Zamiast oddziału – biuro i Centrum Szkoleniowe. UDT wyjaśnia powody obniżenia rangi bydgoskiej placówki

1 tydzień temu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz sam urząd nie dają szans na ponowne utworzenie oddziału Urzędu Dozoru Technicznego w Bydgoszczy. w tej chwili w budynku przy Kamiennej funkcjonuje biuro UDT, a oddział wyemigrował do Płocka – urzędnicy wyjaśniają, iż ma to poprawić współpracę ze spółkami z Grupy Orlen. W zamian w Bydgoszczy ma powstać centrum szkoleniowe urzędników dozoru.

Pod koniec maja informowaliśmy, iż bydgoski oddział Urzędu Dozoru Technicznego został przeniesiony do Płocka. Powodem tej decyzji jest przede wszystkim funkcjonowanie Orlenu – władze koncernu i mazowieckiego miasta prowadziły działania, by ze względu na obecność państwowego giganta oraz prowadzonej inwestycji „Nowa Chemia” – oddział UDT funkcjonował właśnie w Płocku.

Centrala UDT w odpowiedzi na nasze zapytanie zapewniła, iż nie planuje zwolnień bydgoskich pracowników. – W Bydgoszczy natomiast planowane jest utworzenie biura UDT. Podkreślamy, nie planujemy żadnych zwolnień – wręcz przeciwnie. Plany w stosunku do siedziby w Bydgoszczy pozostają bez zmian – informowała rzeczniczka urzędu.

Decyzja o przeniesieniu oddziału UDT do Płocka wywołała sprzeciw polityków opozycji. W dniu jej ogłoszenia poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król podkreślił, iż to kolejna porażka rządzącej koalicji. – Bydgoszcz i ziemia bydgoska nie posiada terminala intermodalnego, a spółka, która go miała budować została zlikwidowana, a dzisiaj Urząd Dozoru Technicznego, który w Bydgoszczy ma niezwykle piękną historię i ma znakomitych fachowców będzie podlegać pod Płock. Krótko mówiąc: ta władza dla Bydgoszczy tylko niszczy i likwiduje – powiedział parlamentarzysta.

Na niedawnym zjeździe okręgowym PiS lokalni działacze ugrupowania przyjęli uchwałę, w której wyrazili „stanowczy sprzeciw i dezaprobatę w związku z kolejnymi decyzjami w tej chwili rządzących, podejmowanymi na najwyższych szczeblach władzy dotyczącymi likwidacji urzędów i instytucji w Bydgoszczy”. Bydgoski przedstawiciel PiS w sejmiku województwa Jarosław Wenderlich zaproponował na czerwcowej sesji, by gremium przyjęło apel ws. likwidacji oddziału.

To rzeczywiście jest niepokojąca decyzja, ale chcemy ją dogłębnie zbadać. jeżeli radny pozwoli, to poruszymy ten temat w ramach komisji, by odbyć spotkanie z tymi, którzy decydują o takim czy innym układzie Urzędu Dozoru Technicznego w Polsce; wówczas – mam nadzieję – wypracowalibyśmy wspólne stanowisko na sierpniową sesję. Ta decyzja już została podjęta. Powinniśmy chronić instytucjonalność i przedstawicielstwo jednostek rządowych w naszym województwie, dlatego przygotujemy stanowisko po zaczerpnięciu wyjaśnień. Przedstawiciel ministerstwa powinien uczestniczyć w takim posiedzeniu komisji i powiedzieć, skąd te zmianyodniósł się marszałek Piotr Całbecki.

Wenderlich dodał, iż czas działa na niekorzyść sprawy. – Jak najbardziej zasadne jest zaapelowanie o przywrócenie bydgoskiego oddziału. Nie apelujemy o likwidację oddziału w Płocku – podkreślił, popierając swoją inicjatywę. Nie zyskała ona jednak sejmikowej większości. Przeciwko przyjęciu apelu zagłosowali radni Koalicji Obywatelskiej i jej koalicjantów, w tym radni z Bydgoszczy – Anna Niewiadomska i Zbigniew Ostrowski. „Za” był natomiast Jacek Woźny. Bydgoscy przedstawiciele PiS rzecz jasna także popierali apel.

Piotr Całbecki o UDT. Działania i informacje poznamy w sierpniu

Po sesji Wenderlich skierował interpelację do marszałka województwa z pytaniem o to, czy decyzja o przenosinach bydgoskiego oddziału do Płocka została wcześniej zakomunikowana władzom województwa, a także o to, jakie działania podjął i zamierza się podjąć celem przywrócenia oddziału terenowego UDT w Bydgoszczy.

Całbecki odpowiedział, iż „obecnie realizowane są intensywne działania zmierzające do wyjaśnienia okoliczności zmian organizacyjnych, jakie nastąpiły w Urzędzie Dozoru Technicznego, skutkując zmniejszeniem rangi placówki w Bydgoszczy z poziomu oddziału do biura”.

Zebrane informacje, zgodnie ze złożoną deklaracją, zostaną przedstawione radnym podczas następnej sesji Sejmiku Województwa (25 sierpnia – przyp. red.). W celu zapewnienia dostępności i adekwatnej jakości obsługi przedsiębiorców naszego regionu, poczyniłem kroki w celu uzgodnienia z adekwatnym resortem ministerialnym ponownego rozpatrzenia sprawy i przywrócenia oczekiwanej przez nas rangi oddziału dla biura w Bydgoszczy – dodał marszałek. Zwrócił jednak uwagę, iż wpływ samorządu województwa na decyzje ośrodków administracji centralnej jest dość ograniczony.

Posłanka Łośko zajęła się sprawą przenosin oddziału UDT. Ministerstwo i urząd podtrzymują swoją decyzję

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko również postanowiła zainterweniować w sprawie obniżeniu rangi bydgoskiej placówki UDT. Zapytała prezesa urzędu oraz resort rozwoju i technologii, czy planują dokonanie analizy dotyczącej planów restrukturyzacyjnych Urzędu Dozoru Technicznego pod kątem utworzenia dwóch niezależnych oddziałów w Bydgoszczy i Płocku oraz o przesłanki, które wpłynęły na decyzję o przeniesieniu oddziału z Bydgoszczy do Płocka.

Ostatnia zmiana statutu Urzędu Dozoru Technicznego polegająca na przeniesieniu siedziby Oddziału UDT z Bydgoszczy do Płocka miała na celu dostosowanie struktury UDT do wyzwań, jakie niosą za sobą rozwój techniczny i gospodarczy na terenie tego oddziału UDT. Jak wyjaśnił prezes UDT, przeprowadzona analiza dotychczasowej działalności UDT w kontekście aktualnego potencjału, jak również zwiększającej się liczby urządzeń technicznych i instalacji na obszarze Biura w Płocku, wykazała, iż przeniesienie siedziby oddziału z Bydgoszczy do Płocka jest uzasadnione – odpowiedział wiceminister rozwoju Michał Jaros.

Hala Targowa znów zamknięta. ZOBACZ WIDEO

@metropoliabydgoska.pl Hala Targowa znowu została zamknięta. #bydgoszcz #halatargowa ♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PL

Podział UDT w terenie stanowi podział umowny wewnętrzny UDT i nie jest podyktowany podziałem administracyjnym kraju. Struktura terenowa UDT odzwierciedla zapotrzebowanie przedsiębiorców na działania inspekcyjne UDT, które wykonywane są przez konkretnych inspektorów UDT, a ośrodki decyzyjne UDT (siedziby oddziałów) rozlokowane są tak, aby zapewnić szybką reakcję na potencjalne zagrożenia związane z bezpieczeństwem publicznym w sferze dozoru technicznego. Dzięki przeniesieniu ośrodka decyzyjnego z Bydgoszczy do Płocka, obok efektywnej współpracy z ORLEN SA, Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. czy PERN SA i ANWIL SA, współpracą z innymi organami administracji państwowej jak PIP czy WIOŚ, kierownictwo oddziału UDT może gwałtownie i bezpośredniego reagować na potencjalne sytuacje kryzysowe – dodał za to prezes UDT Paweł Urbańczyk.

Szef urzędu nie widzi możliwości utworzenia oddziału UDT w Bydgoszczy.

– Byłoby to nieracjonalne z punktu widzenia zarządczego i ekonomicznego

– zaznaczył Urbańczyk. Jego zdaniem obecny podział UDT na 10 oddziałów był przeprowadzony w taki sposób, by odpowiadał proporcjonalnie ilości urządzeń technicznych na terenie danego oddziału.

Utworzenie dwóch oddziałów na terenie obecnego jednego skutkowałby tym, iż istniałoby 9 dużych oddziałów i 2 małe oddziały, co zaburzyłoby proporcjonalność oddziałów. Powoływane jako argument funkcjonowanie niegdyś jednocześnie Oddziału w Płocku i Oddziału w Bydgoszczy miało miejsce w czasach, gdy istniało w Polsce 29 małych oddziałów UDT (również utworzonych stosownie do ilości urządzeń). Zmniejszenie, w 2018 roku, liczby oddziałów z 29 do 10 miało na celu m.in. sprawniejsze zarządzanie, efektywne wykonywanie zadań oraz zmniejszenie liczby kadry zarządzającej. Utworzenie kolejnego oddziału pociągałoby za sobą konieczność powołania nowego dyrektora oraz nowych kierowników, co oznaczałoby zwiększenie kadry zarządzającej oraz zwiększenie zatrudnienia w Urzędzie – przekonuje Urbańczyk.

Minister Jaros w swojej odpowiedzi zaznacza, iż liczba inspektorów wykonujących inspekcje u przedsiębiorców korzystających z usług UDT w Bydgoszczy i okolicach pozostaje niezmieniona. – W Bydgoszczy pozostawiona została również obsługa administracyjna klientów proporcjonalnie do zapotrzebowania z tego obszaru. Ponadto w Biurze w Bydgoszczy planowane jest powstanie Centrum Szkoleniowego działającego w ramach Akademii UDT – podkreśla.

Prezes UDT dodał, iż centrum szkoleniowe pozwoli na pełne wykorzystanie budynku UDT zlokalizowanego w Bydgoszczy. – Pragnę jeszcze raz podkreślić, iż ostatnia zmiana statutu UDT polegała na przeniesieniu ośrodka decyzyjnego oddziału UDT z Bydgoszczy do Płocka i nie miała wpływu na organizację pracy UDT w Bydgoszczy i tym samym obsługę przedsiębiorców z tego terenu – odpowiedział Łośko Urbańczyk.

Idź do oryginalnego materiału