W środę rano 23 kwietnia premier Donald Tusk poinformował, iż podpisał dokument dotyczący żałoby narodowej zarządzonej po śmierci papieża Franciszka przez prezydenta Andrzeja Dudę.
– Udzieliłem kontrasygnaty do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o sobotniej żałobie narodowej – przekazał Donald Tusk, wchodząc na dzisiejsze posiedzenie Sejmu. Tym samym sobota, dzień uroczystości pogrzebowych w Watykanie, zostanie objęta w Polsce szczególnym znakiem hołdu i refleksji.
Premier przyznał, iż wokół decyzji pojawiło się wiele emocji. – Nie bardzo rozumiem dlaczego, mówię zupełnie szczerze. Trudno, żeby premier polemizował z prezydentem, kiedy ten postanawia o żałobie narodowej – powiedział. Dodał też, iż żałoba "nie jest restrykcyjna" i zawiera jedynie zalecenia.
Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Zmiany w wydarzeniach kulturalnych
Z powodu ogłoszenia żałoby konieczne było przełożenie sobotnich uroczystości zaplanowanych w Warszawie. Premier poinformował, iż odwołano m.in. koncert z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. – Ten największy pokaz dronów odbędzie się nie w sobotę, a w niedzielę – zapowiedział Tusk. Nazwał to "bardzo pechowym i smutnym zbiegiem okoliczności".
Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy żałoba narodowa będzie obowiązywać od północy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę. W tym czasie flagi państwowe na urzędach zostaną opuszczone do połowy masztu, a wydarzenia rozrywkowe i masowe – odwołane lub ograniczone.
Co z sobotnimi meczami? PZPN wydał komunikat
W związku z decyzją władz państwowych Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ekstraklasa SA potwierdziły, iż sobotnie mecze ligowe odbędą się zgodnie z harmonogramem. Jednak – jak podkreślono w oficjalnym komunikacie – spotkania zostaną poprzedzone minutą ciszy, a wokół nich nie powinny odbywać się żadne wydarzenia towarzyszące.
– Podczas sobotnich meczów nie powinny odbywać się żadne imprezy towarzyszące, aby wydarzenia te miały godny i stonowany charakter – przekazały organizacje.