Mszana Dolna, to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Małopolsce. Główne skrzyżowanie w mieście z sygnalizacją świetlną jest przeciążone i jak wskazują badania jego przepustowość już się wyczerpała. Czy w mieście doczekamy się manualnego sterowania ruchem? To, jak na razie jedyna sensowna alternatywa, która ruch ten mogłaby rozładować.
O zakorkowanej Mszanie Dolnej mówi się coraz głośniej. To oprócz braku i niedostatecznej ilości wody w mieście, najważniejszy problem przed którym stoi burmistrz zagórzańskiego miasteczka Agnieszka Orzeł. Był on poruszony na ostatniej sesji rady miejskiej.
Z danych statystycznych, które zostały przeprowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie wynika, iż przepustowość przez główne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną już się wyczerpała. badania zlecono w 2021 roku, a od tego czasu można śmiało powiedzieć, iż samochodów nie ubyło, a wręcz przybyło.
Wystarczy tylko sięgnąć do wspomnianej analizy odnoszącego się do ruchu samochodów w mieście, który został przytoczony przez burmistrz Mszany Dolnej.
Natężenie ruchu w mieście drogą wojewódzką 968 (ulica Orkana i Krakowska) wyniosło na dobę blisko 18 tys. samochodów. Drogą Krajową 28 przez miasto w ciągu 24 godzin przejeżdża blisko 8,5 tys. aut. Natomiast przez główne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną w mieście przetacza się blisko 15 tys. pojazdów.
Do tego oczywiście dochodzi sytuacja związana z parkowaniem samochodów ich skręcaniem do placówek handlowych, co w godzinach szczytu doprowadza do paraliżu komunikacyjnego w Mszanie Dolnej. Dlatego też, jak czytamy we wspominanej analizie istnieje konieczność jego przebudowania. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wyłączenie sygnalizacji świetlnej i wprowadzenie manualnego kierowania ruchem w porze dziennej oraz sterowanie przy użyciu sygnalizacji świetlnej w nocy.
Więcej na ten temat opowiemy w poniedziałkowym wydaniu naszego tygodniowo serwisu informacyjnego.
Wideo: Kacper Bierowiec