Zakopane mówi „NIE” bezmyślnej i nielegalnej wycince drzew. Władze miasta stawiają granice deweloperom.

podhaleregion.pl 8 godzin temu

Miasto Zakopane nie pozwoli na bezkarne niszczenie przyrody – choćby jeżeli próbują to robić prywatni właściciele czy deweloperzy. 23 kwietnia, przy ul. Brzozowskiego w Zakopanem, rozpoczęła się wycinka aż 29 drzew, w tym 140-letnich modrzewi. Na miejscu natychmiast stawili się mieszkańcy Zakopanego. Zostały wezwane służby: straż miejska oraz policja. Po interwencji firma zajmująca się wycinką drzew przerwała działania.

Zgłoszenie do wycięcia drzew na działce przy ul. Brzozowskiego wpłynęło do Urzędu Miasta Zakopane 20 grudnia 2024 roku. Jednak zamiast biernie przyjąć wniosek, urząd natychmiast przystąpił do działania. Przeprowadzono oględziny w terenie, podczas których urzędnicy jednoznacznie stwierdzili – drzewostan na wskazanej działce posiada istotne wartości przyrodnicze i nie powinien być usuwany. To nie były przypadkowe drzewa – to fragment zieleni o dużym znaczeniu dla lokalnego ekosystemu, klimatu i estetyki miasta.

Dlatego 24 lutego 2025 roku Burmistrz Zakopanego, tak jak i 14 marca 2023 r., 28 lipca 2023 r. oraz 31 stycznia 2024 r., wydał po raz kolejny jasną decyzję administracyjną: sprzeciw wobec wycince drzew.

„Nie możemy pozwolić na to, by deweloperzy robili, co chcą, bez poszanowania dla naszego wspólnego dziedzictwa przyrodniczego. Zakopane musi się rozwijać, ale w sposób zrównoważony i odpowiedzialny” – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jan Schwenk – „Każde drzewo ma znaczenie, zwłaszcza w mieście takim jak nasze, gdzie natura to największy skarb”.

To kolejny przykład na to, iż władze miasta nie są bierne i iż są tam, gdzie liczy się głos mieszkańców i dobro przyrody. Zakopane broni swojego charakteru – i swoich drzew.

W uzasadnieniu decyzji wskazano:

Skład gatunkowy zadrzewienia oraz przypadkowa lokalizacja drzew wskazuje na jego naturalne pochodzenie. Wszystkie drzewa mają dobrze wykształcone korony, nie posiadają uszkodzeń i oznak chorobowych. Będąc w dobrej kondycji zdrowotnej oraz żywotnej stanowią cenny element zieleni wysokiej zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajobrazowym.

Przedmiotowe drzewa ze względu na osiągnięte rozmiary, prawidłowe ulistnienie i nienaganny stan zdrowotny dodatnio wpływają na czystość powietrza, asymilację dwutlenku węgla, pochłanianie i neutralizuję substancji toksycznych (dwutlenek siarki, ołów, kadm, miedź, cynk), produkcję tlenu oraz lokalny mikroklimat. Parametry drzew (szczególnie rozmiar pnia) świadczą o ich wieku. Zgodnie z opracowaniem prof. L. Majdeckiego przedmiotowe: świerki pospolite, klony jawory, jesiony wyniosłe oraz olsza szara mają między 40 a 100 lat, natomiast wiek sześciu modrzewi europejskich jest podobny, a trzech przekracza 140 lat.

(…)

Stan przedmiotowych drzew oceniono jako bardzo dobry i dobry. Brak jest podstaw do uznania by mogły one, w obecnym stanie, stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa.

(…) Drzewa są w pełni żywotne i charakteryzują się niezakłóconym wzrostem i dynamicznym rozwojem.

(…) Uznając, iż w przypadku przedmiotowych modrzewi przesłanki art. 83f ust. 14 pkt 2 są spełnione, organ wyraził sprzeciw do ich usunięcia.

źródło: UM Zakopane

Idź do oryginalnego materiału